Užitočné informácie

Poznáte svoju platobnú kartu?

Platobné karty ponúkajú jednoduchý, ale aj bezpečný spôsob, ako platiť v obchodoch, ale aj na internete.  Poznáme ale viacero druhov týchto kariet, ktoré sa občas zamieňajú. Takto sa v nich vyznáte.

Karty môžeme rozdeliť na: debetné platobné karty, kreditné platobné karty, charge karty a predplatené platobné karty.

V Slovenskej republike sa najčastejšie môžeme stretnúť s debetnou platobnou kartou.  Vydáva sa k bežnému účtu a umožňuje čerpať vlastné finančné prostriedky. To znamená, že ňou môžete platiť v obchodoch a vyberať z bankomatov, ak máte na účte dostatok peňazí.

S kreditnou kartou nenakupujete tovar a služby za vlastné peniaze, ale na úver. Banka ju vydáva k samostatnému kartovému účtu a úver sa čerpá prostredníctvom revolvingového, teda opakujúceho sa úverového limitu. Na konci zúčtovacieho obdobia je potrebné splatiť aspoň minimálnu mesačnú splátku, väčšinou 5% z dlžnej sumy. Ak majiteľ zaplatí celú dlžnú sumu, využije tak bezúročné obdobie.

Charge karta je podobne ako kreditná karta úverovou kartou.  Rozdiel je v tom, že na konci zúčtovacieho obdobia treba zaplatiť celú dlžnú sumu do stanoveného dátumu splatnosti.

Predplatená platobná karta, je špecifický druh karty s vopred predplateným kreditom. Patria sem napríklad darčekové karty, alebo niektoré mestské karty.

Karty sa ďalej delia aj podľa spôsobu prevedenia na embosované, potlačené laserom alebo indentom, a virtuálne.

Embosované spoznáte tak, že meno držiteľa karty, číslo karty a dátum platnosti je vytlačené vystúpených písmom. Naopak, karty potlačené laserom alebo indentom sú hladké.

Obe karty sa používajú na výber hotovosti v banke, platbu v elektronických termináloch, ktorá najčastejšie prebieha bezkontaktne, len priložením k terminálu a pri nižších sumách bez zadania PIN, a na platbu na internete. Embosované sa ale môžu použiť aj v mechanickom termináli a v tomto prípade sú na podpis.

Virtuálne karty sú špecifickým druhom kariet, ktoré existujú len vo virtuálnom prostredí. Obsahujú rovnaké údaje ako klasické karty, ale nepoužíva sa na ne fyzický plast. Fyzické karty je ale možné virtualizovať a uložiť do mobilu, ktorým následne môžete bezkontaktne platiť. V tomto prípade ide o takzvané ztokenizované karty v mobilných peňaženkách, ako sú napríklad Google Pay alebo Apple Pay.

Všetky karty na trhu, je možné použiť aj na platbu na internete, pokiaľ to povolí vydavateľ karty.