Ostatné

26.4.2022

Ukrajine pomáhajú aj finančné inštitúcie: peniazmi, dobrovoľníctvom, aj prakticky

Ukrajine pomáhajú aj finančné inštitúcie: peniazmi, dobrovoľníctvom, aj prakticky

Bratislava, 26. apríl 2022 – Finančné a kartové spoločnosti na Slovensku, členovia Združenia pre bankové karty (ZBK), pomáhajú nielen finančne, ale aj vecnými darmi či ubytovaním pre vojnových utečencov. Ponúkajú Ukrajincom účty bez poplatkov či zľavy pri prevode a výmene peňazí.

Finančný sektor neostáva pasívny pri poskytovaní pomoci našim východným susedom, ktorí boli napadnutí Ruskom. Solidarita aj pomoc sa prejavuje finančnými a vecnými darmi, výhodami pri využívaní bankových služieb, ale aj dobrovoľníctvom zamestnancov finančných domov.

Zrušené poplatky za platby

Slovenská sporiteľňa zrušila viaceré poplatky pre vojnových utečencov. K hraničnému priechodu umiestnila svoje bankomaty a súčasne ponúka Ukrajincom účet na rok zadarmo vrátane platobnej karty a internet bankingu. Navyše pripravuje niekoľko desiatok bytov, ktoré poskytne utečencom z Ukrajiny.  

Tatra banka poskytuje ako pomoc občanom Ukrajiny bezplatné vedenie bežných účtov a odpustenie poplatkov za všetky zahraničné prevody smerované na Ukrajinu. Do pohraničnej oblasti nainštalovala 4 bankomaty a pobočky posilňuje o ukrajinsky hovoriaci personál, ktorý klientom pomáha s obsluhou bankomatu a základnými službami. Zamestnanci Tatra banky dokonca pomáhali ako dobrovoľníci na hraniciach s Ukrajinou.

Zamestnanci VÚB pomáhajú ako dobrovoľníci kolegom z ich sesterskej banky Pravex bank na Ukrajine. Pomoc je vo forme prepravy rodín do bezpečia, ich ubytovania, ale aj praktickými radami pre život na Slovensku. VÚB tiež umožňuje svojim klientom prispieť Ukrajincom priamo cez jej bankomaty. Finančné príspevky z tejto zbierky pôjdu na účet mimovládnej neziskovej organizácie Človek v ohrození. VÚB banka pomáha aj mestám a obciam, ktoré sa snažia postarať o utečencov a to aj tým, že im zriaďuje bezplatné transparentné účty, aby mohli prijímať finančné dary.

Táto banka zjednodušila aj proces otvorenia bezplatných bežných účtov pre Ukrajincov. Tí budú mať menej byrokracie pri dokladovaní svojej totožnosti, keďže často prichádzajú bez dokladov. VÚB im odpúšťa tiež niektoré bankové poplatky, napríklad za vklad hotovosti či za prevod peňazí na Ukrajinu.

V UniCredit bank sú odchádzajúce zahraničné platby na Ukrajinu pre retailových klientov úplne zadarmo, a to do odvolania. Zároveň táto banka zjednodušila založenie účtov občanom, ktorí teraz prichádzajú do Českej republiky a na Slovensko z Ukrajiny, keď im na založenie účtu stačí ukrajinský pas a nie je potrebné predkladať povolenie na pobyt alebo vízum. Pripojila sa tiež k iniciatíve #KtopomôžeUkrajine a pomohla vyplatiť ukrajinským rodinám v núdzi finančnú pomoc.

Iniciatíva #KtopomôžeUkrajine spolu s neinvestičným fondom Donio poskytli takmer 250 000 eur vo forme jednorazovej krízovej finančnej pomoci vyše 11 200 ukrajinským rodinám v núdzi. Vďaka tomu si mohli zakúpiť základné potraviny a prečkať posledné dni do dávky v hmotnej núdzi. UniCredit Bank sa pripojila k ostatným bankám na Slovensku a pomohla tak s vytvorením procesu, ktorý urýchlil vyplatiť túto pomoc v celkovej výške takmer 14 000 eur na účty jej ukrajinských klientov.

Poplatky za výber z bankomatov ukrajinskými kartami zrušila v rámci pomoci 365.bank. Táto online banka ponúka Ukrajincom aj predplatenú platobnú kartu, ktorú si môžu nabíjať kreditom.

Lacnejšia výmena hrivien

Praktická pomoc Ukrajincom je aj pri zmenárenskej činnosti. Od konca marca si napríklad môžu vo vybraných výmenných miestach Tatra banky zameniť hrivny za eurá do výšky 500 eur na osobu a deň. Hrivny sa pred vojnovým konfliktom bežne v bankách nekupovali.

ČSOB neúčtuje Ukrajincom poplatky za zmenu cudzej meny, navyše im tiež vracia poplatky, ktoré sú spojené s posielaním finančnej pomoci do ich vlasti.

Finančné dary rýchlo a jednoducho

mBank je aktívna pri finančnej pomoci Ukrajine. Cez donorské tlačidlo v internetbankingu jej klienti už darovali na účet neziskovej organizácie Človek v ohrození viac ako 50-tisíc eur. mBank tento dar zdvojnásobila – poslala za seba ďalších 50 000 €. Sľúbila to svojim klientom v rámci jej verejného sľubu. Táto dcéra poľskej banky tiež zorganizovala zbierky medzi zamestnancami a poskytne im deň voľna na dobrovoľnícku činnosť.

Pri darcovstve môžu aj klienti Slovenskej sporiteľne využiť aplikáciu George, kde pribudlo nové tlačidlo s funkciou darov pre Ukrajinu. Súčasne Nadácia Slovenskej sporiteľne venuje 50-tisíc eur na pomoc ľuďom ohrozeným vojnou. Nadácia zároveň zriadila transparentný účet Stojíme pri Ukrajine, prostredníctvom ktorého môžu pomôcť aj zamestnanci banky a jej dcérskych spoločností. Doteraz sa na ňom vyzbieralo cez 30-tisíc eur.

Z nebankových členov ZBK je aktívna napríklad spoločnosť RPC. Tá podporila finančnými čiastkami humanitárne spoločnosti Magna a Ukrajinský Červený Kríž. Tento poskytovateľ IT služieb, ktorý je súčasťou bankovej skupiny Raiffeisen bank, tiež spustil zbierkovú akciu medzi zamestnancami. Zamestnanci RPC ponúkajú občanom Ukrajiny aj ubytovanie vo vlastných domovoch.

Ukrajine pomáha aj telekomunikačná firma Slovak Telekom, ktorá je tiež členom ZBK. V spolupráci s neziskovými organizáciami spustila SMS zbierku na Pomoc Ukrajine. Slováci cez SMS môžu prispieť na zdravotnícku pomoc či na jedlo a pitnú vodu vojnou zničeným ukrajinským mestám a ich obyvateľom. Slovak Telekom ponúka Ukrajincom aj bezplatnú predplatenú kartu s 10-eurovým kreditom na volania do svojich domovov.

Nexi Group, pod ktorú patrí aj technologická firma SIA (člen ZBK) nielenže zriadila zbierku na pomoc Ukrajincom medzi svojimi zamestnancami, ale tiež darovala UNHCR (organizácii na pomoc utečencom) pol milióna eur.

SKPAY, a.s. ako zástupca Western Union na Slovensku, zrušil poplatky pre transakcie odosielané z pobočiek Slovenskej pošty na účty do bánk na Ukrajinu. Pri výbere hotovosti na pobočkách pôšt zjednodušil pre Ukrajincov spôsob overovania, je akceptovaný aj preukaz odídenca s akýmkoľvek druhým dokladom. Distribuovali humanitárnu pomoc prostredníctvom organizácií OZ Inšpirujme svet a pre OZ Mapenzi by Generation of Love. V spolupráci s neziskovými organizáciami tiež distribuujú predplatené karty SKPAY, ktoré slúžia ako prostriedok na distribúciu humanitárnej pomoci vo forme hotovosti.

FOTO: Samantha Garrote / Pexels