Bankové karty

6.2.2024

ZBK oslávilo 30 rokov od založenia – a rekapitulovalo, ako sa rozvíjal svet bezhotovostných platieb

ZBK oslávilo 30 rokov od založenia – a rekapitulovalo, ako sa rozvíjal svet bezhotovostných platieb

Združenie pre bankové karty (ZBK), ktoré ako prvé vydávalo platobné karty na Slovensku pred príchodom medzinárodných kartových spoločností, oslávilo 19. januára 2024 tridsiate výročie od svojho založenia.

Pri tejto príležitosti zorganizovalo deň predtým v priestoroch historickej budovy NR SR spoločenský večer, na ktorom si v prítomnosti zástupcov bánk, kartových spoločností a zástupcov firiem ponúkajúcich technológie pre platobné riešenia, zaspomínali na prudký vývoj, ktorý oblasť bezhotovostných platieb za posledných 30 rokov zažila. 

Zdá sa to ako krátka doba, ale pred tridsiatimi rokmi, keď sme začínali vydávať platobné karty, neexistovali žiadne platby cez mobil, žiadne Google Pay ani Apple Pay a platba kartami sa len začínala rozvíjať. Renomované kartové spoločnosti ešte na Slovensku neboli a Združenie pre bankové karty tak bolo prvou národnou autoritou, ktorá tu platobné karty začala pre banky vydávať,“ spomína Peter Géc, aktuálny predseda ZBK. 

Na čele ZBK boli osobnosti bezhotovostných platieb 

Počas svojej existencie sa na čele ZBK vystriedalo viacero ľudí, z ktorých všetci patria alebo patrili medzi zásadné osobnosti bezhotovostných platieb. Moderátor podujatia Ján Gordulič tak na pódiu vyspovedal Evu Kollárovú, bývalú predsedkyňu ZBK; Milana Laitla, prvého zástupcu spoločnosti Mastercard na Slovensku; Ivana Kubaša, najdlhšie pôsobiaceho predsedu ZBK; Andreu Guľovú, bývalú členku predstavenstva SLSP, ktorá sa zaslúžila o rozvoj kartového trhu a tiež Marcela Gajdoša, generálneho manažéra spoločnosti Visa pre Slovensko, Čechy a Maďarsko. 

Dnes sú online platby najmä o edukácii 

Dnes čelíme úplne iným problémom, ako pred tridsiatimi rokmi. Stále je však potrebné vzdelávať – ale nie už o tom, ako používať platobnú kartu, ale ako bezpečne platiť v prostredí online prostredia. Pretože väčšina podvodov, ktoré sa dnes dejú – nezriedka aj s využitím umelej inteligencie – využíva nepozornosť používateľov a nie zraniteľnosť technológií,“ upozorňuje Peter Géc. Podľa predsedu ZBK je práve táto edukačná rovina smer, ktorým sa chce ZBK, okrem iných aktivít, uberať do budúcnosti – zužitkovať svoje 30. ročné skúsenosti a pomôcť používateľom rôznych vekových skupín bezpečne a pohodlne využívať aktuálne aj nastupujúce technológie bezhotovostných platieb.

Združenie pre bankové karty (ZBK) bolo založené v roku 1994. Je to dobrovoľná, nezisková a jediná platforma na Slovensku, ktorá združuje banky a nebankové subjekty, ktoré majú spoločný záujem a to rozvoj platobných kariet na Slovensku. V súčasnosti má ZBK 23 riadnych členov (10 bánk a 13 nebankových subjektov).