Bankové karty

2.10.2019

Študentské karty lákajú na dizajn aj zľavy pri nákupoch

Študentské karty lákajú na dizajn aj zľavy pri nákupoch

Bratislava, 2. október 2019  – Banky na Slovensku si chcú budovať klientelu už medzi deťmi a študentmi. Preto väčšina z nich ponúka študentské účty a k nim aj platobné karty.  Pri výbere účtu s kartou by si mal človek zistiť, aké obmedzenia, ale aj výhody ho pri platbách čakajú.

Študentské účty sú u väčšiny bánk bez poplatkov alebo s výraznými zľavami, ale ich obsah je tiež skromnejší, ako pri bežných účtoch. To platí aj pri platobných kartách k týmto účtom. Nečakajte, že vám finančné domy dajú k študentskému účtu drahú kreditku či veľa kariet zadarmo.

Jednoduchosť a jedna karta

K študentskému kontu „stredoškolák“ či „vysokoškolák“ dostanete zvyčajne iba jednu platobnú kartu, zvyčajne neembosovanú a debetnú. Ak by chcel študent k účtu viac kariet, musí si priplatiť niekoľko eur mesačne.

Embosovaná je drahšia a stojí aj vyše 20 eur ročne, karta bez vystupujúceho reliéfu stojí v bankách od osem do 15 eur za rok. Banky vydávajú študentom aj kreditné karty, ale sú pri tom opatrné. Zvyčajne vyžadujú, aby mal vlastný a pravidelný príjem, prípadne ručiteľa.

Individuálny dizajn

Banky tiež pochopili, že študent chce medzi rovesníkmi vynikať. Aj preto viaceré z nich ponúkajú karty s vlastným dizajnom.

Tatra banka študentom ponúka Play kartua sľubuje, že s ňou človek „zažiari na každej párty“. Je to preto, lebo karta svieti pod UV svetlom.

Slovenská sporiteľňa chce zaujať mladých odpustením päťeurového poplatku za kartu s vlastným obrázkom.

VÚB zase ponúka kartu, na ktorú si študent môže špeciálnymi fixkami nakresliť vlastný dizajn.

mBank okrem karty ponúka študentom aj štýlovú platobnú nálepku, ktorú si človek jednoducho prilepí na telefón.

Výhodné výbery

Študenti zvyčajne ocenia aj to, keď môžu vyberať z bankomatov bez poplatkov, hoci už radi platia mobilom. mBank napríklad ponúkavýbery zo všetkých bankomatov po celom svete zadarmo, stačí si vybrať vždy aspoň 70 eur. Bezplatné výbery bez obmedzenia sumy ponúka aj UniCredit Bank, ale študentovi musí prísť na účet aspoň 400 eur,čo nie je bežné.

Iné banky naopak výbery študetskou kartou obmedzujú. Napríklad OTP banka ponúka len jeden výberdo mesiaca bez poplatku.

Zľavy a výhody

ČSOB ponúka k študentskému účtu embosovanú kartu Visa, ktorá je bezkontaktná, a uľahčí platenie najmä menších súm v obchode či kníhkupectve. Väčšina bánk už vydáva karty s touto funkcionalitou.

mBank k študentskej karte ponúka zmenu PIN-u a limitov kedykoľvek a zadarmo. Inak si za túto operáciu banky bežne účtujú niekoľko eur.

Prima banka poskytuje už ako jediná na trhu odmenu za platby kartou vo výške 0,5%zo súčtu platieb. Kto platí kartou aktívne, môže dostať na konci mesiaca pár eur na účet naspäť.

Slovenská sporiteľňa pri platbách študetskou kartou Space ponúka odmeny na účet za pravidelné nákupy u jej zmluvných partnerov, ako napríkald v lekárňach, e-shopoch, elektrách či obuvách.

Zľavy pri nákupoch v optike aj v obuvi ponúka k študentskému účtuaj VÚB. Robí to tak, že pri založení účtu pošle mladému človeku na účet 30-eurový kredit.

Ako dlho sa čaká na kartu

Banky vám zvyčajne novú kartu doručia do týždňa, ale niektoré to zvládnu aj skôr a iné  na počkanie. V Tatra banke na kartu nemusíte vôbec čakať, lebo ju dostanete na počkanie, hneď pri založení účtu.

***************************************************************************

Otázky pre odborníka

Tentoraz na tému študentské platobné karty. Odpovedá Marcela Králová, podpredsedníčka ZBK

1.     Môžem k študentskému účtu dostať aj embosovanú debetku alebo kreditku?

Zvyčajne nie. K študentským účtom banky ponúkajú lacnejšie neembosované debetné karty. Na kreditku je potrebné mať pravidelný príjem.

2.     Môžem mať študentský účet zadarmo alebo so zľavou?

Určite, väčšina bánk ponúka účty pre študentov bez poplatkov alebo s výraznou zľavou. Dôležité je, aby si študent overil nielen poplatok za účet, ale aj čo všetko v ňom má zahrnuté. Napríklad také platby kartou a výbery z bankomatov vlastnej banky, aby sa mu nestalo, že za tieto transakcie bude platiť zbytočné poplatky navyše.

3.     Musím mať na študentskom účte nejaké mesačné obraty, aby som ho mal zadarmo?

Niektoré banky majú podmienku byť na účte aktívny, alebo mať na účte väčší zostatok, aby ste ho mali zadarmo. Závisí to od konkrétnej banky, ako má nastavené podmienky.

4.     Kedy sa mi zmení študentský účet na dospelácky?

Banky limitujú študentské účty zvyčajne do veku 18 alebo 26 rokov, ale niektoré až do 28 rokov, keďže za študenta považujú aj doktoranda. Musí však študovať dennou formou.

5.     Môžem mať k účtu aj kartu s vlastným dizajnom?

Áno, viaceré banky túto možnosť ponúkajú. Tatra banka napríklad  študentom ponúka svietiacu Play kartu. VÚB banka zase ponúka unikátnu bielu kartu, na ktorú si môže študent nakresliť vlastný obrázok.

6.     Môžem dostať pri platení študentskou kartou nejaké zľavy?

Áno, sú banky, ktoré pri platbách študentskou kartou ponúka odmeny na účet za pravidelné nákupy u jej zmluvných partnerov ako napríklad v lekárňach, e-shopoch, elektrách či obuvách. Banky organizujú pre študentov aj rôzne zaujímavé súťaže.

7.     Koľko si priplatím za dodatočnú kartu k študentskému účtu? Embosovaná je drahšia a stojí aj vyše 20 eur ročne, karta bez vystupujúceho písma stojí v bankách od osem do 15 eur za rok.

8.     Mám výbery z bankomatov študentskou kartou zadarmo? Väčšina bánk má limitovaný počet výberov z bankomatu.

Bezplatné výbery bez obmedzenia ponúka napríklad UniCredit Bank, ale musí študentovi prísť na účet aspoň 400 eur, čo nie je bežné. Väčšina bánk má možnosť bezplatného výberu len z vlastných bankomatov. Pri výbere z bankomatov iných bánk môže byť výber spoplatnený, zase to závisí od konkrétnej banky.