Bezpečnosť

17.3.2021

Pozor na falošné bankové a kartové správy!

Pozor na falošné bankové a kartové správy!

Bratislava, 17. marec 2021 – Prišiel aj vám e-mail, že si musíte zablokovať kartu, zmeniť heslo do internet bankingu alebo potvrdiť platobnú transakciu? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o pokus o hackerský útok, ktorého výsledkom môže byť zneužitie vašich osobných údajov alebo dokonca finančná škoda. Ak vám príde akýkoľvek podozrivý e-mail je lepšie nič nerobiť,  zavolať rovno do banky a  overiť si pravosť informácií.

Hodnovernosť e-mailu si môžete overiť aj nasledujúcim spôsobom:

1. Overte si odosielateľa

Ak dostanete e-mail, ktorý sa týka financií alebo platobných kariet, v prvom rade sa pozrite, z akej e-mailovej adresy prišiel. Nestačí, že sa nazýva menom vašej banky, dôležitá je aj e-mailová adresa. Ak neprichádza z domény (to je tá časť e-mailu za zavináčom), ktorá je zhodná s doménou vašej banky, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod. E-mail vymažte, alebo nahláste svojej banke – napríklad tak, že si urobíte screenshot obrazovky, prípadne e-mail prepošlete do banky. Určite na podvodný e-mail neodpovedajte, nesťahujte si jeho prílohy, ani na ne neklikajte. Rovnako neklikajte na nijaký link ani tlačidlo uvedené v správe.

2. Overte si linky, na ktoré klikáte

Za istých okolností sa môže stať, že e-mailová adresa odosielateľa vyzerá seriózne, dokonca naoko odišla aj z domény vašej banky. Ak však sú v e-maile tlačidlá alebo linky, na ktoré máte kliknúť, pozrite sa, či naozaj smerujú na web vašej banky. Podržte nad odkazom kurzor myši (bez klikania) a v dolnej časti okna sa vám zobrazí link. Ak naozaj ide o web banky, môžete kliknúť, v inom prípade neklikajte. Iný spôsob overenia linku, ktorý funguje aj na smartfónoch, je nasledovný: Kliknite na link pravým tlačidlom myši, resp. na smartfónoch podržte prst na linku, kým sa nezobrazí menu, z ktorého si vyberte možnosť: Skopírovať link. Potom sa presuňte do prehliadača a do riadka, kde je www adresa, vložte link. Pozrite sa na jeho úvod – začína sa doménou vašej banky? Ak áno, je to v poriadku, ak nie, nechoďte na ten web.

Všeobecne platí, že banka ani vydavateľ karty nebude chcieť od vás prihlasovacie údaje. Ak ich od vás niekto chce, je to podvod. V dnešnej dobe je tiež veľmi netypické, ak by vám banka o podozrivých transakciách písala e-mail: s najväčšou pravdepodobnosťou by vám poslali informáciu cez mobil banking, alebo zavolali z call centra, pričom ani vtedy by od vás určite nechceli prihlasovacie údaje, ani inštaláciu akéhokoľvek softvéru.

FOTO: William Iven / Unsplash