Bezhotovostné platby

2.4.2020

Koronavírus podporuje platby kartami a mobilmi, hotovosť je riziková

Koronavírus podporuje platby kartami a mobilmi, hotovosť je riziková

Bratislava, 2. apríl 2020 – Papier znesie veľa a to isté platí aj pre papierové bankovky, kde sa dokáže koronavírus udržať niekoľko dní. Aj preto odborníci radia preladiť sa na bezkontaktné platenie kartou či mobilom.

Koronavírus negatívne pôsobí na aj používanie hotovosti a bankomatov. Peniaze sú totiž potenciálnym prenášačom vírusov. Chytajú sa rukami a putujú v obehu medzi množstvom ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby ľudia obmedzili používanie fyzických peňazí kvôli šíreniu koronavírusu. Vírusy totiž môžu prežiť na papieri až 72 hodín.

Aj preto niektoré krajiny ako Čína a Južná Kórea už pristúpili k preventívnym opatreniam. V Južnej Korei už začiatkom marca tamojšia centrálna banka nariadila dvojtýždňovú karanténu pre bankovky, aby ich zbavila vírusov. Peniaze preženie na niekoľko sekúnd cez vysokú teplotu (150 stupňov Celzia), ktorá zničí vírus, ale nie bankovky. Potom ich dáva späť do obehu. Dezinfikovali sa aj bankomaty a ich klávesnice.

K podobnému kroku pristúpila ešte skôr Čína,  v provincii Chu-pej kde epidémia vypukla. Hotovosť v sume 600 miliárd juanov dezinfikovala ultrafialovými lúčmi alebo vysokou teplotou. Potom ich dala do karantény na 14 dní. Aj v iných provinciách mali banky separovať bankovky z nemocníc a z miestnych trhov a dať ich do karantény na týždeň.

Bezkontaktné platby sú „in“

Samozrejme, že všetky „potenciálne nakazené bankovky“ v obehu sa nedajú zachytiť a vydezinfikovať. Preto odborníci na platobný styk radia, aby ľudia namiesto hotovosti používali iné druhy platenia.

„Keď vidíme, čo sa deje s bankovkami v Číne a Južnej Kórei, tak je pravdepodobné, že bezkontaktné platby sa zvýšia,“ povedal pre portál mobilepaymentstoday.com Nick Maynard, analytik v spoločnosti Juniper Research.

„Platby cez digitálne peňaženky sú v aktuálnej situácii vhodnejšie dokonca aj v porovnaní s platobnými kartami. Pretože pri platbe kartou nad 20 eur je potrebné zadať do terminálu PIN kód, pričom prichádza k fyzickému kontaktu so zariadením a k možného prenosu vírusov. Mobilný telefón ale pri platbe nikam priamo neprikladáte, nemusíte sa ničoho (okrem svojho mobilu) dotýkať, preto je táto forma transakcií v súčasnej situácii najvhodnejšia,“ vysvetľuje Peter Géc, člen Výkonného výboru Združenia pre bankové karty (ZBK).

Zvýšené limity

Obchody v Spojenom kráľovstve už tiež zareagovali na pandémiu a chystajú sa podporiť bezkontaktné platby. Robia to šikovne. Od 1. apríla pokytovatelia platieb zvyšujú limit na bezkontaktnú platbu z 30 na 45 libier, oznámilo Britské retailové konzorcium (BRC). Toto opatrenie bude znamenať, že ľudia budú musieť menej vyťukávať PIN kód na klávesnice  POS terminálov, ktoré sú tiež možným zdrojom nákazy.

Kým na túto novinku nabehnú všetky obchody, Andrew Cregan, šéf platobnej politiky v BRC odporúča zákazníkom, aby na väčšie nákupy používali mobilné platby.

To, že hotovosť sa neteší teraz takej obľube, svedčia aj čísla o výberoch z bankomatov v Spojenom kráľovstve. Spoločnosť Link, ktorá prevádzkuje najväčšiu sieť bankomatov v Británii, prezradila, že množstvo hovotosti vybranej z jej bankomatov spadlo v posledných dňoch o 50%.

Nakupovanie online

Napokon domáca nútena karanténa ľudí pomáha aj k zvyšovaniu popularity nakupovaniu online. Človek memusí ísť do obchodu a čeliť rizku nakazenia od nakupujúcich či predavačov. Tovar mu príde domov a stretne sa len s kuriérom, ktorému môže zaplatiť kartou či mobilom tiež bezkontaktne. Hoci nie všetkým online obchodom sa darí, Amazon hlási, že chce prijať 100-tisíc nových zamestnancov, aby pokryl zvýšený dopyt.