Bezhotovostné platby

30.3.2020

Drobní podnikatelia prechádzajú na mobilné POS terminály

Drobní podnikatelia prechádzajú na mobilné POS terminály

Bratislava, 30. marec 2020– Poplatky za POS terminály a platby kartou sa znižujú.

Malí obchodníci zvyknú hovoriť, že platobné terminály na karty nemajú, pretože sú s nim spojené vysoké bankové provízie a vysoký poplatok za nájom terminálu.  Ten musia platiť paušálne, aj keď nemajú tržby. Banky oponujú, že poplatky sa už časom znížili a sú akceptovateľné. Navyše tvrdia, že ak obchodník začne používať platobný terminál, vyjde mnohým zákazníkom v ústrety a tržby sa mu zvýšia. To napokon ukazujú aj štúdie kartových spoločností – tržby po zavedení terminálu môžu ísť hore až o 30 percent.

„Naša skúsenosť je, že pokiaľ obchodník raz vyskúša prijímanie platieb kartou, tak v ňom aj pokračuje,“ hovorí Boris Fojtík, hovorca Tatra banky.

Poplatky sa znižujú

Obchodníci majú pravdu v tom, že za POS terminál sa platí paušálny poplatok, aj percentá za platbu kartou. Suma zvyčajne závisí od viacerých faktorov.

Tatra banka napríklad berie do úvahy objem a počet platieb, priemernú výšky jednej platby, ale aj typ používaných kariet.  Ponuka poplatkov je často pripravovaná individuálne.

Od roku 2015 sú medzibankové poplatky nariadením EÚ limitované na 0,3% z transakcie kreditkou a 0,2% pri platbe debetkou. Takže výsledný poplatok za POS terminál je len niečo cez 1% z transakcie.

Zmluvy o prijímaní platobných kariet sú podpisované zvyčajne na dobu neurčitú s jednomesačnou výpovednou lehotou.

Navyše, obchodníci majú pri využívaní terminálu finančné výhody. Niektoré banky im ponúkajú aj zľavy z poplatku za vedenie podnikateľského účtu. Finančné domy tiež upozorňujú, že aj spracovanie hotovosti je pre podnikateľa finančne aj časovo nákladné. Podnikateľ musí chodiť na pobočku banky, ktorá si za prácu s hotovosťou účtuje stále vyššie poplatky.

Výhody pre drobných podnikateľov

Pre drobných podnikateľov je však aj stále nižší poplatok za POS terminál vysoký. Najmä vtedy, ak majú nízky obrat. Aj v tomto prípade je nutné platiť banke mesačný poplatok za zápožičku POS terminálu.

Niektoré banky preto ponúkajú pre malých podnikateľov rôzne zľavy či iné benefity. Poštová banka vytvorila jednoduchý model pre menších podnikateľov, kde neplatia percentuálny poplatok z transakcií, ale len mesačný paušál.

ČSOB zase pre malých podnikateľov spustila poskytovanie mPOS zariadení (mobilné terminály). Je ich možné prenajať krátkodobo – od jedného mesiaca. To vyhovuje napríklad predajcom na sezónnych trhoch. Navyše ide o menšie zariadenie, ktoré má vstavanú batériu, takže ho môžu využiť aj taxikári, kuriéri či predajcovia v stánkoch.

„Náš mPOS terminál využívajú najmä prevádzky s občasnými platbami na koncertoch výstavách, ale aj zubári či kaviarnici,“ prezrádza Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

Nižšie poplatky

mPOS je tiež jednoduchý na používanie. Stačí ho pripojiť k mobilu či tabletu cez Bluetooth alebo cez zabezpečenú wifi sieť. V telefóne je treba mať nainštalovanú  aplikáciu, ktorá sa dá zadarmo stiahnuť  z Google či Apple obchodu. Účtenka sa posiela e-mailom alebo smskou. To môže byť pre niekoho nevýhoda. Ak by klient chcel papierový účet, je nutné kúpiť si pre mPOS prídavnú tlačiareň.

Ďalšia výhoda týchto mobilných terminálov je aj v tom, že sú rovnako bezpečné ako klasické POS terminály. „Majú v sebe integrovanú čítačku na platobné karty, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné štandardy rovnako ako pri klasickom platobnom terminály,“ vysvetľuje Peter Géc, člen výkonného výboru ZBK.

Jediná nevýhoda tohto mobilného terminálu je v tom, že ak jeho kapacita batérie klesne na 20 %, nie je možné robiť transakcie.

„Ide o preventívne opatrenie, aby sme sa vyhli riziku, že terminál sa vypne počas transakcie,“ vysvetľuje A. Jamborová. Aj preto banka k terminálu ponúka aj dokovaciu stanicu, aby bol vždy nabitý.

Nižšie ceny

Poplatky za terminály však klesajú a pomáha tomu paradoxne vyššia bezpečnosť. Pretože čím vyššia bezpečnosť, tým nižšie riziko zneužitia terminálu. Situáciu v tomto smere zmenil nástup technológie 3D secure, ktorá dodáva do procesu platby ďalší unikátny bezpečnostný prvok, ktorý radikálne zvyšuje bezpečnosť.

„Mohli by sme ho prirovnať k PINu, ktorý máme na platbu cez terminál, ale tento kód je unikátny, vygenerovaný a zaslaný výlučne pre konkrétnu transakciu. Bezpečnosť internetových platieb stúpa, preto sa aj poplatky postupne dostávajú na úroveň klasických terminálov,“ vysvetľuje P. Géc.

E-kasy urýchlia rozšírenie

Ďalšiemu rozšíreniu POS terminálov u obchodníkov pomáha aj povinné zavedenie e-kasy, ktorá musí mať dátové pripojenie v reálnom čase. Obchodníci zvyčajne chcú mať na pulte jedno riešenie, preto najmä tí menší preferujú pokladnice s terminálom alebo terminály s integrovanou e-kasou. Na trhu už existuje veľa riešení s komplexným zabezpečením dátovej konektivity.

Platobné terminály už nemusia byť drahé

Malí podnikatelia už majú pri prijímaní platieb flexibilitu. Existujú mobilné POS terminály, ktoré sú lacnejšie a dokonca aj e-kasy zabudované v platobných zariadeniach.

Odpovedá: Marcela Králová, podpredsedníčka ZBK

Prečo by si mal malý obchodník kupovať platobný terminál?

Odborníci tvrdia, že ak obchodník začne používať platobný terminál, vyjde mnohým zákazníkom v ústrety a tržby sa mu zvýšia. Štúdie kartových spoločností ukazujú, že tržby môžu ísť hore až o 30 percent.

Aké sú poplatky za POS terminál?

Suma poplatkov zvyčajne závisí od viacerých faktorov. Banka berie do úvahy objem a počet platieb, priemernú výšky jednej platby, ale aj typ používaných kariet. Ponuka poplatkov je často šitá na mieru zákazníka. Navyše ich výška klesá aj vďaka regulácii a konkurencii. Výsledný poplatok za POS terminál je len niečo cez 1% z transakcie plus fixný poplatok za zapožičanie fyzického prístroja, čo je okolo 10 eur mesačne.

Majú drobní podnikatelia v bankách nejaké zľavy z poplatkov?

Niektoré banky ponúkajú pre malých podnikateľov rôzne zľavy. Poštová banka ponúka pre menších podnikateľov odpustenie percentuálneho poplatku z transakcií. Platia len mesačný paušál za POS terminál.

VÚB banka zasa podnikateľom poskytuje zľavu na POS terminál v prípade ak majú aj otvorený aj bankový účet.

ČSOB malým podnikateľom ponúka mPOS zariadenie, čo sú mobilné terminály. Majú výhodu v tom, že je možné prenajať si ich aj krátkodobo – od jedného mesiaca. To vyhovuje najmä podnikateľom s občasnými platbami alebo tým, ktorí sú v teréne ako taxikári či kuriéri.

Sú mPOS terminály lacnejšie ako bežné?

Áno, napríklad ČSOB si zaň účtuje jedno euro mesačne, ak obchodník zrealizuje aspoň päť transakcií za mesiac. Z každej platby sa platí poplatok 1,8 percenta.

Sú mobilné terminály aj rovnako bezpečné ako klasické POS?

Sú rovnako bezpečné ako klasické POS terminály. Majú v sebe integrovanú čítačku na platobné karty, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné štandardy rovnako ako pri klasickom platobnom terminály.

Môže mať podnikateľ POS terminál aj od iných firiem ako sú banky?

Áno. Na trhu bankám konkurujú rôzne technologické firmy, ktoré sa ich snažia tromfnúť najmä cenou, ale aj „user friendly“ používaním. Tieto firmy zvyčajne lákajú obchodníkov na nízke alebo žiadne mesačné paušálne poplatky za POS terminál, alebo na zmluvu bez viazanosti. V realite sú však ich transakčné poplatky niekedy vyššie ako u niektorých bánk.

Ak si obchodník chce zaobstarať e-kasu aj POS terminál, má možnosť ich mať v jednom zariadení?

Na trhu už podľa odborníkov existuje veľa dostupných integrovaných riešení. Výrobcovia zvyčajne zaintegrovali e-kasu do POS terminálov.