Trendy

1.6.2020

Autá si zaplatia samé za benzín aj parkovné

Autá si zaplatia samé za benzín aj parkovné

Bratislava, 1. jún 2020 – Bezkontaktné platby sa dostávajú do novej éry. Už nie sú len o kartách alebo nositeľných zariadeniach. Elektronické peňaženky zabudované priamo v palubnom počítači auta dokážu zaplatiť za benzín aj parkovné.

Prídete na parkovisko, nemusíte hľadať mince, ani vyťukávať do mobilu ŠPZ auta a čakať na SMSku. Auto za parkovanie zaplatí samo.

Podobne to môže fungovať aj na čerpacej stanici. Šofér príde, pumpár či robot mu natankuje a on bez toho, aby z auta vystúpil, zaplatí online a odíde. Nemusí pri tom hľadať hotovosť ani platobnú kartu.

Takto už fungujú niektoré inteligentné autá. Zvyčajne majú v systémoch uložené údaje z platobnej karty podobne ako v mobile. Tento systém platieb na diaľku má využitie aj v Drive-in reštauráciách či platbách za mýto na cestách.

Rôzne riešenia a spolupráce

Hoci podobných inteligentných áut na cestách ešte nie je veľa, ich vývoju sa venujú všetky veľké automobilky. Spolupracujú zvyčajne s kartovými firmami či s IT spoločnosťami zaoberajúcimi sa technológiou blockchain.

Prvá funkčná bezkontaktná platba autom sa začala testovať pred troma rokmi. Fungovala tak, že majiteľ si nainštaloval aplikáciu do informačného systému auta a na dotykovej obrazovke vyťukal, koľko chce benzínu. Potom ho zaplatil cez PayPal alebo Google Pay.

Na začiatku roku 2018 prišlo nové riešenie – postavené na tokenovom systéme. V aute boli nainštalované čidlá, ktoré cez Bluetooth dokážu komunikovať s platobnými systémami. Bluetooth technológia je výhodná v tom, že dokáže prenášať dáta na väčšiu vzdialenosť ako NFC technológia, ktorá je používaná v mobilných zariadeniach.

Pracuje sa aj na platbách cez kreditné karty, ktoré sú vložené do automobilového palubného systému. Platiť by sa takto malo dať nielen za benzín a parkovné, ale napríklad aj za kávu.

Na elektronickej automobilovej peňaženke (Car eWallet)  zas spolupracuje niekoľko rokov viacero veľkých IT a finančných firiem. Platby sú pri tomto riešení postavené na blockchain technológii, ktorá zaručuje bezpečné a decentralizované transakcie. Využívajú ju aj kryptomeny.

O túto technológiu už prejavili záujem aj spoločnosti, ktoré prevádzkujú nabíjacie stanice pre elektroautá a parkovacie firmy. V minulom roku spustili pilotný projekt na čerpacích staniciach v Nemecku.

Kým online bezpečnosť platieb cez auto sa už medzi poskytovateľmi rieši, obavy sú z bezpečnosti jazdy. Niektorí odborníci upozorňujú na to, že vyťukávať platbu na dotykovej obrazovke počas jazdy je rizikové. To isté platí aj pri rozhovore vodiča so svojim autom cez umelú inteligenciu.

Budúcnosť

Úspech týchto platobných riešení bude závisieť najmä na tom ako rýchlo sa rozšíri sieť poskytovateľov medzi automobilkami, obchodníkmi a používateľmi. Rozhodujúca bude ja cena platobných systémov do auta.

Keďže bezkontaktné platby cez auto sú užívateľsky priateľské, je podľa odborníkov len otázka času, kedy sa presadia. Prieskum spoločnosti TNS o ochote nakupovať autá so smart platobnými riešeniami ukázal, že viac ako polovica Američanov by si také auto kúpila. Briti sú konzervatívnejší, tam kladne odpovedalo len 40 percent respondentov.

Nástupu technológií platieb z auta pomôže využívanie autonómnych áut. Potom sa dá čakať, že sa akceptácia zabudovaných platobných riešení v automobiloch rozbehne rýchlejšie.

FOTO: Studio 7042 / StockSnap