Bezhotovostné platby

27.10.2020

Koronavírus učí Talianov platiť kartami

Koronavírus učí Talianov platiť kartami

Bratislava, 27. október 2020 – Hoci Taliansko je považované za kolísku moderného bankovníctva, čo sa týka používania platobných kariet, patrí medzi podpriemer Európy. Jednoducho Taliani majú stále radi platby v hotovosti. To sa teraz mení aj vďaka koronavírusovej epidémii.

Príklon talianskej populácie k hotovosti chce zmeniť talianska vláda na čele s premiérom Giuseppem Contem. Využíva na to aj súčasnú koronakrízu, ktorá ukázala, že z hygienického aj z praktického hľadiska sú platby kartou či mobilom bezpečnejšie.

Talianska vláda plánuje zákon, ktorý zariadi, aby sa pri platení kartou používateľovi vrátilo na účet 10 percent z platby do maximálnej sumy 300 eur. Navyše, človek platiaci kartou bude zaradený do štátnej lotérie, kde sú ceny v sume 300 miliónov eur.

Vláda si od tohto kroku sľubuje zabiť niekoľko múch jednou ranou. V prvom rade chce podporiť míňanie peňazí ľuďmi, ktorí sa v dôsledku pandémie boja utrácať. Len na ilustráciu, tržby v talianskom maloobchode spadli v apríli o 27 percent. Mierne sa pozviechali až v auguste o 0,8 percent, keďže v lete pandémia ustúpila.

Potom platby kartou tiež pomôžu vláde bojovať so sivou ekonomikou, ktorá pri platbách v hotovosti kvitne. Daňové úniky a sivá ekonomika v Taliansku tvoria až 12 percent celkového HDP krajiny.

Taliansko, hoci je treťou najväčšou ekonomikou EÚ, patrí v používaní kariet na chvost rebríčka spolu s Gréckom. Podľa údajov Európskej centrálnej banky o počte kartových transakcií na hlavu ich malo Taliansko 75, kým Fínsko 300.

Bude to fungovať?

Podľa odborníkov by táto snaha vlády mohla fungovať, hoci v Taliansku je ťažké vynucovať si dodržiavanie pravidiel. „Bude to pre ľudí dobrovoľné, čo by malo postupne zmeniť ich správanie,“ povedal pre Bloomberg Giorgio Di Giorgio, profesor monetárnej teórie a politiky na rímskej univerzite Luiss.

Dôkaz o tom, že Taliani majú naozaj radi hotovosť, a že bude ťažké zmeniť ich správanie, je aj skúsenosť z minulosti. Keď v čase európskej dlhovej krízy v roku 2010-12 vtedajší premiér Mario Monti limitoval hotovostné platby na tisíc eur, bol to taký nepopulárny krok, že jeho nástupca Matteo Renzi toto opatrenie zrušil.

Podľa štúdie Talianskej centrálnej banky spred štyroch rokov, sa až 86 percent transakcií v Taliansku uskutoční v hotovosti, len 13 percent kartou a jedno percento inými metódami. Cash sa používa najmä pri nízkych platbách za kávu či za zmzlinu.

Taliansko zaostáva za inými krajinami EÚ aj v rozšírení platobných terminálov. Najmä drobní obchodníci argumentujú, že ich nechcú pre vysoké poplatky kartovým spoločnostiam a bankám. Niektorí dokonca tvrdia, že platby hotovosťou sú rýchlejšie ako cez internet, ktorý nie vždy a všade funguje spoľahlivo.

Bločková lotéria

Talianski politici na zmenu správania idú sofistikovane. Vedia, že Taliani radi vyhrávajú, a majú radi lotérie. Preto sú kartové platby spojené s losovaním v lotérii a navyše, sa chystá ďalšia bločková lotéria, ktorú poznáme aj zo Slovenska. Ak si ľudia od obchodníkov budú pýtať pokladničné bločky, tie sa zaradia do losovania.

Vláde by mohla pandémia pomôcť v úsilí presadiť online platby aj tým, že Taliani začali viac nakupovať cez internet. Potvrdzujú to aj čísla z kartovej spoločnosti Visa. „Milióny Talianov začali nakupovať online medzi nimi aj takí, ktorí to predtým nerobili. Správanie sa zmenilo a pretrváva,“ tvrdí Enzo Quarenghi, country manažér Visa pre Taliansko.

Talianska iniciatíva zapadá do celoeurópskeho snaženia eliminovať hotovostné platby v rámci boja proti praniu špinavých peňazí. ECB sa dokonca rozhodla pred štyrmi rokmi zastaviť používanie 500 eurovej bankovky.