Tlačové správy

21.8.2018

Hotovosť stráca dominanciu. Slováci siahajú po platobných kartách čoraz viac aj pri menších nákupoch

Hotovosť stráca dominanciu. Slováci siahajú po platobných kartách čoraz viac aj pri menších nákupoch

TLAČOVÁ SPRÁVA

Aktuálne je na Slovensku v obehu približne 5,2 milióna kariet, z toho až 92 percent je bezkontaktných. Rozvoj nastal aj vďaka internetu.

Bratislava, 21. august 2018– Ešte pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku zvykom platiť za menšie nákupy prevažne hotovosťou, dnes to už neplatí. Slováci totiž využívajú platobné karty čoraz viac aj pri menších platbách. Kým v roku 2008bola priemerná suma nákupu zaplateného kartou 45 eur, v súčasnosti je to zhruba o 20 eur menej. „K nárastu platenia kartami prispelo najmä to, že až 92 percent kariet vydaných na Slovensku je bezkontaktných. Vďaka tomu, že je možné kartou platiť bezkontaktne, a teda aj bezpečne a rýchlo, si ľudia zvykli platiť menšie sumy a zároveň platia kartami oveľa častejšie,“vyhlásila Marcela Králová, podpredseda Združenia pre bankové karty.

Platobné karty zaznamenali svoj boom aj vďaka internetu. Platí, že čím je viac e-shopov a nových možností nákupu na internete, tým viac platieb kartami evidujeme.

Platba kartou má v porovnaní s hotovosťou aj podstatne viac výhod. Okrem toho, že platenie kartou je bezpečné a rýchle, práve karta nás ochráni pred neserióznymi obchodníkmi, ktorí napríklad namiesto značkovej veci pošlú fejk. „A napríklad aj takúto situáciu môže zákazník po neúspešnej reklamácii u obchodníka reklamovať vo svojej banke, ak zaplatil kartou,“ objasňuje Marcela Králová.

Eliminácia šedej ekonomiky

V súčasnosti je na Slovensku v obehu približne 5,2 milióna platobných kariet. To, že ľudia využívajú pri platení za nákup karty, je plusom aj pre krajinu. Pre ekonomiku každého štátu je totiž podstatný výber daní. Pokiaľ však platby prebiehajú v hotovosti, bez bločkov a potvrdení, štát môže prichádzať o peniaze, nakoľko obchodníci nemusia príjmy priznať.

Významnou výhodou bezhotovostného platenia pre štát je aj menšie množstvo hotovosti v obehu. „Len vďaka platobným kartám sa na Slovensku zaplatí ročne bezhotovostne niekoľko miliárd eur,“ vraví Marcela Králová. Ako ďalej zdôrazňuje, dôležitá je aj otázka bezpečnosti. „Čím viac hotovosti je v prevádzkach, a aj u ľudí, tým viac stúpa riziko možných krádeží a zvyšujú sa náklady na prevoz i spracovanie hotovosti.“

História platobných kariet

Platobné karty mali na bezhotovostný platobný styk zásadný vplyv. Písal sa rok 1988, keď Živnostenská banka vydala v bývalej ČSFR prvú platobnú kartu. Tá bola akceptovaná v sieti obchodov Tuzex. Od polovice roku 1989 vydávala Česká štátna sporiteľňa svojim klientom k sporožírovým účtom karty na výber hotovosti z bankomatov. Postupne začali naše banky spolupracovať so spoločnosťami Mastercard a Visa a karty vydávané na Slovensku tak začali byť univerzálne použiteľné doma aj v zahraničí.

Avšak, vôbec prvá platobná karta bola vydaná v Spojených štátoch už v roku 1914, bola vyrobená z plechu a umožňovala svojim stálym zákazníkom telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého platenia. Prvé univerzálne použiteľné platobné karty vznikali potom až v 50-tych rokoch a postupne došlo k ich zásadnému rozšíreniu.

Platobné karty prešli zaujímavým vývojom, keď vznikli postupne jednotlivé druhy kariet (charge, kreditné, debetné, predplatené), rozširovali sa spôsoby ich použitia od obchodníkov, cez bankomaty až po internet a mobily. Aj technológia na kartách sa postupne vyvíjala – napríklad keď sa na karty s magnetickým prúžkom začal dávať čip s anténou, bolo možné cez NFC začať platiť bezkontaktne.  

Platobné karty vs. hotovosť

–        Platba kartou je rýchlejšia a jednoduchšia

–        Bezpečnosť: pri bezhotovostnom platobnom styku sa eliminujú straty, zničenie či znehodnotenie peňazí, alebo aj lúpeže

–        Možnosti reklamácie: ak sa nám nepodarilo vec úspešne reklamovať u obchodníka, môžeme tak urobiť vo svojej banke

–        Prehľad vo financiách: pri hotovosti je ťažšie odsledovať, za čo míňame, každý držiteľ karty má prístup k prehľadu transakcií, takže môže sledovať všetky pohyby na svojom účte

–        Úspora nákladov: je spojená so spracovaním hotovosti, pri bezhotovostných platbách odpadáva manipulácia s peniazmi

O Združení pre bankové karty

Združenie pre bankové karty pôsobí na slovenskom trhu od roku 1994. Ide o dobrovoľnú, neziskovú a jedinú platformu na Slovensku, ktorá združuje banky a nebankové subjekty, ktorých spoločným cieľom je rozvoj platobných kariet na Slovensku.V súčasnosti má ZBK 22 riadnych členov, z toho je 11 bánk a 11 nebankových subjektov. Akékoľvek ďalšie informácie či plánované podujatia nájdete na webe:www.zbk.sk.

Pre viac informácií kontaktujte:?

Paulína Nedavašková, PR agentúra Nextina
E-mail:
paulina@nextina.sk
Mobil:+421 903 931 698