Bezhotovostné platby

10.11.2018

Európa bez peňazí? Hlavnú úlohu zohrá spolupráca

Európa bez peňazí? Hlavnú úlohu zohrá spolupráca

„Ak chceme realizovať víziu bezhotovostnej Európy, krajiny a regióny musia bližšie spolupracovať, dohodnúť sa na spoločných cieľoch, štandardoch a porovnať si vzájomné riešenia,“ hovorí Geronimo Emili, šéf medzinárodného hub-u CashlessWay. Jeden z najznámejších bojovníkov proti hotovosti vo svete prichádza do Bratislavy. Už zajtra, 8. novembra, sa predstaví na akcii DEŇ BEZ HOTOVOSTI. Slovákom cez svoju iniciatívu NoCashDay ukáže, ako s hotovosťou zápasí Taliansko – krajina, kde vzniklo slovo peniaze či vôbec prvá banka, a kde sa, podobne ako u nás, ešte stále platí viac hotovosťou ako kartami.

·       Bezhotovostná ekonomika a elektronické platby pomáhajú krajinám na všetkých úrovniach. Zhodujú sa odborníci a inšpiratívni spíkri, ktorí vystúpia na druhom ročníku projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI

·       Geronimo Emilije jeden z najvplyvnejších bojovníkov za bezhotovostné platby v Taliansku a zakladateľ vôbec prvej asociácie pre bezhotovostné platby v tejto krajine CashlessWay. Ide zároveň o globálny hub pre kultúru ePayment. Predstavil verejnosti projekt NoCashDay, ktorý zvyšuje povedomie o bezhotovostnom správaní, približuje spotrebiteľom nové digitálne nástroje, rozširuje kultúru digitálnych platieb

·       Na konferencii vystúpi aj Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, Martin Peter, riaditeľ Centra finančných inovácií Ministerstva financií SR, Britka Cecilia Akerman, riaditeľka pre rozvoj bezhotovostných ekosystémov v spoločnosti Mastercard, či Marcel Gajdoš, riaditeľ Visa pre Slovensko a Česko

Bratislava, 7. novembra 2018– Prečo ešte aj dnes, v ére technologických inovácií, vo svete stále dominuje hotovosť? Prečo je vyspelá Európa rozdelená na krajiny, kde hotovosť už takmer nepoznajú a krajiny, kde mince a bankovky stále prevládajú? Čo je kľúčom k tomu, aby hotovosti jedného dňa definitívne odzvonilo? Odpovedať budú uznávaní spíkri na druhom ročníku konferencie DEŇ BEZ HOTOVOSTI, ktorú organizuje Združenie pre bankové karty.

Tohtoročným headlinerom je Geronimo Emili – svetovo uznávaný bojovník za bezhotovostné platby, ktorý v Bratislave na tieto témy otvorí debatu. Ako hovorí, na to, aby sa svet zbavil hotovosti, je potrebná spolupráca: „Zamerajme sa na kultúrne bariéry, ktoré bránia Taliansku a mnohým ďalším krajinám získať obrovské výhody prechodu z hotovosti na digitálne platby“ Podľa Geronima Emiliho práve zdieľanie skúseností pomáha iným krajinám zavádzať alebo vylepšovať už existujúce riešenia.

Prečo je vlastne podpora bezhotovostných platieb taká dôležitá? Okrem toho, že digitálne platby sú pre zákazníkov bezpečnejšie, pohodlnejšie, či rýchlejšie, ide aj o to, že sú menej nákladné ako peňažné prostriedky. A to pre obchodníkov, banky, ako i spoločnosť.

Faktom tiež je, že eliminácia hotovosti pomáha riešiť problémy s daňovými únikmi a s nimi súvisiacu kriminálnu činnosť.

Geronimo Emili začal svoju víziu bezhotovostnej Európy rozvíjať ešte v roku 2011, kedy v Taliansku rozbehol projekt Bye Bye Cash. O dva roky na to uvádza ďalšiu iniciatívu NoCashTrip, v rámci ktorej vyšle novinára cestuje bez použitia akejkoľvek hotovosti do talianskych, ale aj iných európskych miest. Ako na takéto cestovanie spomína? A kde pocítil najväčšie problémy? Naozaj si vystačil len s platobnou kartou? – príďte sa Geronima Emiliho spýtať už 8. novembra do bratislavského hotela Crowne Plaza. Geronimo Emili tiež stojí na čele asociácie CashlessWay, čo je globálny hub pre kultúru digitálnych platieb. Ide o platformu, ktorá je určená na zdieľanie inšpiratívnych nápadov, inovácií a riešení a na cezhraničnú spoluprácu pri napĺňaní vízie bezhotovostnej Európy.

Potrebu spolupráce si uvedomuje aj Ministerstvo financií SR, ktoré vo februári tohto roka zriadilo na svojej pôde Centrum pre finančné inovácie. Cieľom bolo zmapovať prostredie, ktoré vplýva na zavádzanie nových technológií v oblasti finančného trhu, identifikovať jeho potreby a zlepšovať podmienky pre FinTechy na Slovensku. Zároveň však išlo o vytvorenie „networkingového“ prostredia, ktoré vytvára podmienky na užšiu spoluprácu a zdieľanie skúseností či informácií medzi štátom, subjektami trhu a záujmovými združeniami. O tom, ako je Slovensko na FinTechy a inovácie pripravené, a ako FinTechy ovplyvnia verejný sektor porozpráva Martin Peter, riaditeľ Centra pre finančné inovácie Ministerstva financií SR, ktorý rovnako vystúpi 8. novembra na konferencii DEŇ BEZ HOTOVOSTI.

O projekte DEŇ BEZ HOTOVOSTI

DEŇ BEZ HOTOVOSTI je unikátny projekt, ktorý na Slovensku rozbieha Združenie pre bankové karty. Partnermi projektu súMinisterstvo financií SR, kartové spoločnosti Mastercard a Visa, ako aj technologický gigant Samsung či HN konferencie (konferencie Hospodárskych novín). Akcia sa koná pod záštitou Richarda Rašiho, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Cieľom projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI je posunúť Slovensko bližšie k svetovým trendom bezhotovostných, mobilných, či online transakcií a s tým spojenou väčšou ochranou našich peňazí. Viac informácií nájdete na webe:www.denbezhotovosti.sk.

O Združení pre bankové karty

Združenie pre bankové karty pôsobí na slovenskom trhu od roku 1994. Ide o dobrovoľnú, neziskovú a jedinú platformu na Slovensku, ktorá združuje banky a nebankové subjekty, ktorých spoločným cieľom je rozvoj platobných kariet na Slovensku. V súčasnosti má ZBK 22 riadnych členov, z toho je 11 bánk a 11 nebankových subjektov. Akékoľvek ďalšie informácie či plánované podujatia nájdete na webe:www.zbk.sk.

Pre viac informácií kontaktujte:

Paulína Nedavašková

E-mail: paulina@nextina.sk                          

Mobil: +421 903 931 698

Marta Kováčová

marta@nextina.sk          

+421 918 046 121