Technológie

25.5.2022

Bezkontaktné platby smerujú k biometrii

Bezkontaktné platby smerujú k biometrii

Bratislava, 25. máj 2022 – Digitálne peňaženky, biometria na karte či platby cez QR kódy. Aj takéto funkcie už ponúkajú pri platbách slovenské banky.

Bezkontaktné platby profitovali z pandémie. Rástol ich objem aj počet. Ich popularita sa zvýšila najmä pre hygienické obavy, ale aj pre prácu z domu. Odborníci tvrdia, že ľudia si už na platby kartou či mobilom zvykli a neupustia od nich ani po skončení koronakrízy. Má to viacero dôvodov.

„Bezkontaktné platby sú totiž nielen rýchle, ale aj pohodlné a navyše bezpečné,“ píše Rafael Lourenco, viceprezident firmy ClearSale, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou platieb.

Okrem bezkontaktnosti sa vo sfére platieb posilňujú aj ďalšie trendy – digitálne karty, biometrické overovanie platby, ale aj QR kódy.

Digitálne peňaženky

Podľa nedávneho prieskumu americkej spoločnosti ClearSale až 71 % respondentov, ktorí nakupujú online, používa „niekedy alebo vždy“ pri platbe za tovar digitálne peňaženky namiesto platobnej karty. Platbám mobilom je otvorená najmä mladšia generácia. Len 16 % ľudí vo veku od 18 do 39 rokov používa kreditnú kartu pri online nákupoch. „Tento trend spôsobí to, že obchodníci budú musieť pridať túto možnosť platby do svojich e-shopov, inak stratia zákazníkov,“ myslí si R. Lourenco.

Peňaženky v mobile sa stávajú nielen populárnymi, ale aj bezpečnejšími, pretože používajú biometrické rozpoznávanie tváre či prsta.

Biometriu využívajú aj platobné aplikácie, ktoré sú používané na Slovensku. „Peňaženky ako Apple Pay, Google Pay sú zabezpečené biometriou klientovho telefónu a ich obľúbenosť rastie,“ potvrdzuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Pri nakupovaní digitálnou peňaženkou sa využíva aj behaviorálna biometria. Znamená to, že zariadenie zmapuje, či nákup zodpovedá bežným nákupným zvyklostiam majiteľa účtu a berie do úvahy aj iné formy správania. Ak sa nákup vymyká zvyklostiam majiteľa peňaženky, platba sa neuskutoční alebo si zariadenie vypýta dodatočnú autorizáciu.

Biometria na karte

Autentifikácia platby SMS-kami je na ústupe už niekoľko rokov. Podľa odborníkov ju postupne nahradia biometrické údaje, ako sú odtlačky prstov či sken dúhovky. Biometrické prvky sú zabudované aj v platobných kartách. Napríklad spoločnosť MasterCard má na karte technológiu, ktorá kombinuje odtlačky prstov s čipom. Držiteľ karty preto už nemusí transakciu potvrdiť PIN-om či podpisom.

Biometrickú platobnú kartu už ponúkajú aj iné firmy ako napríklad Zwipe, ktorá spolupracuje s platobnou spoločnosťou Visa. Zwipe tvrdí, že biometrická karta bude prirodzeným následovníkom bezkontaktnej karty. Jej hlavná výhoda je vyššia bezpečnosť pred zneužitím, ale aj pohodlnejšia platba.

Slovenské banky zatiaľ biometrické prvky na platobných kartách neponúkajú. „Aktuálne neuvažujeme nad rozšírením našich produktov o biometrické platobné karty. Zameriavame sa na digitalizáciu kariet, vďaka čomu môžu klienti platiť bez potreby plastovej karty,“ informuje Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky.

QR kódy sa rozširujú

S rozvojom mobilov sa stávajú obľúbenejšie aj platby skenovaním QR kódov. Tie postupne nahrádzajú čiarové kódy. Oproti nim majú niekoľko výhod – napríklad výrazne vyššie množstvo obsiahnutých dát či ľahšie načítanie. Aj preto sa vo svete používajú bežne v reštauráciách či na pumpách. V Číne cez QR kód zaplatíte aj v pouličných stánkoch.

Platby skenovaním QR kódov v obchodoch sa doteraz nerozbehli, hoci ich používanie a obľúbenosť rastie. „O využívanie QR kódov máme rastúci záujem,“ potvrdzuje Dominik Miša, hovorca VÚB. Firmy používajú QR kódy napríklad za platenie faktúr. Často sa objavujú aj na webových stránkach obchodníkov. Niektoré banky majú na skenovanie QR kódov vlastné aplikácie, ale využívajú technológiu nazvanú „by square“, s ktorou prišla na trh slovenská spoločnosť ADELANTE a dnes je formát PAY by square štandard schválený Slovenskou bankovou asociáciou.

„Za posledný rok vzrástol počet nasnímaných QR kódov v PAY by square približne o 45 %. Aktuálne nasníma približne 100 000 používateľov mobilnej aplikácie Tatra banky mesačne viac ako 260 000 takýchto QR kódov,“ vyčísľuje stúpajúci trend S. Miklošovičová. Platby cez QR kódy majú porovnateľnú bezpečnosť ako platby cez platobné karty a pri využití okamžitých SEPA platieb aj samotnú rýchlosť transakcie. V QR kóde sa nachádzajú informácie o samotnej platbe a QR kód umožní načítať tieto údaje do aplikácie banky na platobný príkaz.

Platbu faktúry prostredníctvom PAY by square kódu umožňujú aj všetky pobočky pošty a to prostredníctvom spoločnosti SKPAY. Obľúbenosť tejto služby na poštách medziročne rastie o čom svedčí štvornásobný medziročný nárast.

FOTO: Adobe Stock