galéria
Európske banky sa okamžitých platieb obávajú, slovenské sú optimistické
Trendy
4.1.2021
Bratislava, 04. január 2021 – Rozložiteľné kreditky, zelené úvery aj dlhopisy. Zodpovednosť k planéte sa prejavuje tiež v trendoch, ktoré sú viditeľné už aj vo finančnom biznise.
Švédsky startup Doconomy sa dostal do povedomia zákazníkov kreditnou kartou DO Black. Vie zaujať ani nie tak dizajnom ako filozofiou, ktorá za ňou stojí.
Táto platobná karta ako prvá na svete limituje disponibilnú sumu na účte užívateľov nie na základe finančného stropu, ale v závislosti od produkcie oxidu uhličitého spojeného s výrobou a používaním zakúpených produktov a služieb.
Čo to znamená? Keď kartou nakupujete produkty, ktoré škodia životnému prostrediu, ako napríklad benzín či chladničku, limit na karte vám banková aplikácia odporučí znížiť. Sleduje vaše zelené správanie a usmerňuje ho cez ekologickejšie nákupy.
Každý výrobok má istú hodnotu meranú v kilogramoch vyprodukovaného CO2. S používaním tejto zelenej karty tak človek priamo prispieva k nižším emisiám.
Navyše, táto kreditná karta nie je z plastu, ktorý sa vyrába z ropy. Platobná karta je z biodegradovateľného materiálu, ktorý sa dokáže v prírode úplne rozložiť. Docomy pri vydávaní tejto karty spolupracuje s kartovou spoločnosťou Marstercard a s fínskou privátnou bankou Ålandsbanken. Tá je známa svojimi environmentálnymi projektmi ako je napríklad Ålandindex, ktorý meria dopady správania zákazníkov bánk na klimatickú zmenu.
Recyklovateľné karty už na trhu sú. Spoločnosť Visa v spolupráci s firmou CPI Card Group vydáva kartu Earthwise High Content Card, ktorá je vyrobená z 98-percentného upcyklovaného plastu. Taiwanská banka DBS oznámila, že ide vyrábať platobné karty na báze kyseliny polymliečnej (PLA). Tento polymér je obnoviteľný a biorozložiteľný. Navyše nevylučuje do prírody žiadne toxické plyny pri spaľovaní.
Okrem zelených kariet sa banky postupne snažia ozeleniť svoje podnikanie aj inak. Napríklad tým, že prestávajú poskytovať úvery firmám, ktoré znečisťujú životné prostredie. Ropné firmy či ťažiarske spoločnosti, tak budú mať v budúcnosti väčší problém získať zdroje na svoju činnosť. Respektíve, ak ich získajú budú drahšie.
Finančné domy dnes oveľa radšej požičiavajú na projekty súvisiace s obnoviteľnými zdrojmi energie, ako sú veterné či solárne elektrárne, prípadne elektrické autá.
Okrem toho, už aj firmy a štáty začali vydávať takzvané zelené dlhopisy. Výnosy z nich by mali ísť najmä na financovanie zelených projektov. Medzi krajiny, ktoré už predali svoje prvé ekologické štátne dlhopisy, patrí napríklad Nemecko.
zdroj fotky: Unknown Wong / Unsplash 3