galéria
Európske banky sa okamžitých platieb obávajú, slovenské sú optimistické
Trendy
27.11.2023
Platobné karty sú dnes väčšinou z plastu, na ktorom sú aj iné metalické materiály či syntetické lepidlá. Karty pritom majú obmedzenú životnosť maximálne na päť rokov, a potom sa likvidujú. Napríklad aj spaľovaním. To samozrejme prispieva k emisiám CO2 a v konečnom dôsledku aj ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy. Niektoré karty sa pritom zničia ešte skôr, ako uplynie ich životnosť.
Má preto zmysel hľadať spôsoby, ako nahradiť plastové karty ekologickejšími, recyklovateľnými materiálmi, či dokonca z tvrdeného papiera.
V Kalifornii dokonca prijali zákon zakazujúci vydávať darčekové plastové karty od roku 2027. V tomto americkom štáte je až 70 percent darčekových kariet z plastu. Niektoré spoločnosti ako Starbucks, Apple či Amazon už vyrábajú tieto karty z recyklovaného papiera.
Ako sú na tom slovenské finančné domy?
Aj na Slovensku sa vydáva veľa platobných kariet. V druhom štvrťroku tohto roka ich bolo podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie na trhu viac ako 5,8 milióna. Ide o veľké množstvo plastu a v budúcnosti o veľké množstvo potenciálneho odpadu.
Podľa najnovšieho prieskumu kartovej firmy Mastercard majú až dve tretiny opýtaných Slovákov záujem o ekologickú kartu. Až 66 percent z nich preferuje kartu z recyklovaného plastu. Ak hovoríme o iných materiáloch, tak 16 percent respondentov by uprednostnilo kartu z dreva a 14 percent z kovu.
Aj na základe tohto prieskumu je zrejmé, prečo finančné inštitúcie zaujíma ekológia a recyklácia kariet – okrem udržateľného rozmeru chcú priniesť klientom to, čo požadujú.
Pozrime sa na konkrétne príklady zo Slovenska. ČSOB už v súčasnosti ponúka každému klientovi ekologickú platobnú kartu. Príkladom je EKO karta, ktorá je vyrobená z priemyselnej kukurice a spracovaná šetrným procesom k prírode. Táto platobná karta je až z 84 % zložená z biopolyméru.
Slovenská sporiteľňa vydáva už iba ekologické platobné karty dva roky. Navyše predĺžila ich platnosť z troch na štyri roky, čím dosiahla nižšiu spotrebu materiálu. Tieto karty sú z ekologického materiálu a majú po pridaní do organického kompostu schopnosť rozkladu až do 99 percent.
„Tiež je možné odovzdať akúkoľvek exspirovanú platobnú kartu aj inej banky v našich pobočkách, ktoré sa postarajú o ich ekologickú likvidáciu alebo recykláciu,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.
Tatra banka začala vydávať prvé karty z recyklovaného materiálu koncom roka 2022. Postupne sa chystá nové a obnovené karty vydávať už len z recyklovaných plastov. Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky je však opatrnejšie, čo sa týka prípadného vydávania platobných kariet z recyklovaného papiera. „Je dôležité, aby použitý materiál splnil prísne požiadavky kartových spoločností, ako je pevnosť a pružnosť materiálu alebo stálofarebnosť,“ dodáva. Práve papier nemusí mať tieto vlastnosti.
VÚB vydáva karty s platnosťou päť rokov, tieto sú z väčšej časti recyklovateľné. Jej klienti tiež môžu odovzdať exspirovanú kartu na každej pobočke, alebo ju vhodiť do špeciálneho boxu. Banka garantuje, že takú kartu spracuje ekologicky.
Nepriamy tlak na zelenosť
Trendom v tejto oblasti sa prispôsobujú aj kartové firmy. Spoločnosť Visa sa zaviazala dosiahnuť nulové čisté emisie do roku 2040. „Aj z toho dôvodu sme vyvinuli udržateľné karty, no záleží na vydavateľoch kariet, teda bankách, kedy toto riešenie zavedú,” vysvetľuje Ľubica Gubová, country manažérka spoločnosti Visa pre Slovensko.
Mastercard v tomto roku oznámil ukončenie pridávania polyvinylchloridových (PVC) plastov v jeho platobných kartách od januára 2028. Všetky nové karty tejto firmy budú potom vyrobené z udržateľných materiálov, napríklad z recyklovaných plastov alebo bioplastov.
Odborníci však upozorňujú na to, že „zelené“ karty budú zrejme drahšie na výrobu. Otázne je, či banky budú ochotné tieto zvýšené náklady zobrať na svoje plecia alebo ich prenesú na zákazníkov.
Okrem plastov sa dnes na výrobu platobných kariet používajú aj iné materiály. Populárne sú v poslednom čase metalické karty. Vydržia dlhšie ako plastové a dizajnovo sú príťažlivé aj pre miléniánov. Pochopil to napríklad aj Apple, ktorý vydal svoju titánovú kreditku už pred troma rokmi.
Ekologické riešenia pri platení
Najlepšia karta je však taká, ktorá vôbec nevznikne a pritom funguje – preto okrem výroby zelených platobných kariet podporujú banky aj kartové firmy používanie virtuálnych platobných kariet v mobile či iných zariadeniach.
„Z našich prieskumov vyplýva, že viac ako štvrtina Slovákov fyzickú kartu vôbec nepotrebuje a na platenie využíva virtuálnu verziu,“ upresňuje Damian Zielinski, generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Česko. Najekologickejšia karta je podľa neho tá, ktorá nebola vôbec vyrobená – teda virtuálna tokenizovaná karta, ktorá existuje len v smartfóne, hodinkách alebo platobnom náramku.
Spoločnosť Visa má tiež zaujímavý projekt ecolytiq, na ktorom spolupracuje s Tatra bankou. Ide o inovatívne riešenie, ktoré analyzuje údaje o platobných transakciách v reálnom čase a informuje o každej transakcii pomocou individuálnych výpočtov environmentálnej stopy, napríklad emisii CO2.
„Funkcie Sustainability-as-a-Service pomáhajú spotrebiteľom zmeniť svoje správanie tým, že im poskytujú užitočné tipy týkajúce sa udržateľného životného štýlu,” uzatvára tému Ľubica Gubová.
FOTO: Adobe Stock