Médiálna správa

Deň bez hotovosti

Od plechu k magnetickému prúžku. Takto sa vyvíjali platobné karty

Od plechu k magnetickému prúžku. Takto sa vyvíjali platobné karty

Aktuálne je na Slovensku v obehu približne 5,2 milióna kariet a z toho až 92 percent je bezkontaktných. Pozreli sme sa na to, kedy prvá karta vznikla a ako sa postupne vyvíjal ich dizajn i využitie doma i vo svete.

Vôbec prvá platobná karta bola vydaná v Spojených štátoch už v roku 1914, bola vyrobená z plechu a umožňovala svojim stálym zákazníkom telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého platenia. Prvé univerzálne použiteľné platobné karty vznikali potom až v 50-tych rokoch a postupne došlo k ich zásadnému rozšíreniu.

Na Slovensku sme sa s prvou platobnou kartou stretli v roku 1988, vydala ju v bývalej ČSFR Živnostenská banka. Karta bola akceptovaná v sieti obchodov Tuzex. Od polovice roku 1989 vydávala Česká štátna sporiteľňa svojim klientom k sporožírovým účtom karty na výber hotovosti z bankomatov. Postupne začali naše banky spolupracovať so spoločnosťami Mastercard a Visa a karty vydávané na Slovensku tak začali byť univerzálne použiteľné doma aj v zahraničí.

Platobné karty prešli zaujímavým vývojom, keď vznikli postupne jednotlivé druhy kariet (charge, kreditné, debetné, predplatené), rozširovali sa spôsoby ich použitia od obchodníkov, cez bankomaty až po internet a mobily. Aj technológia na kartách sa postupne vyvíjala – napríklad keď sa na karty s magnetickým prúžkom začal dávať čip s anténou, bolo možné cez NFC začať platiť bezkontaktne.