Technológie

25.9.2018

Trendy v platbách určuje mobil, platíme ním čoraz viac

Trendy v platbách určuje mobil, platíme ním čoraz viac

Smartfóny predstavujú jednoduchý, bezpečný a spoľahlivý spôsob, ako sa dostať kedykoľvek a kdekoľvek k svojim financiám.

Aká je budúcnosť mobilných riešení? Kto bude a s kým na rozvoji mobilných riešení spolupracovať? Akú úlohu tu zohrá štát? – dozviete sa na štvrtkovej konferencii Mobilné riešenia a ich bezpečnosť, ktorú organizuje Združenie pre bankové karty

Bratislava, 25. september 2018– Mobil zohráva v platbách čoraz dôležitejšiu úlohu. Či už je reč o inováciách, vďaka ktorým budeme na overenie platby namiesto číselných kódov využívať vlastnú tvár či hlas, alebo o využití telefónov. V tejto oblasti je trendom konsolidácia všetkých typov platobných a vernostných kariet do jednej aplikácie. „A to bez ohľadu na vydavateľa, platobnú schému alebo vernostný systém. Z mobilnej aplikácie sa stane mobilná peňaženka s možnosťou využiť všetky dostupné karty a platobné systémy,“ vraví Peter Géc, člen Výkonného výboru Združenia pre bankové karty a senior partner poradenskej spoločnosti Infinity Consulting.

Dôvodov, pre ktoré sú mobily v platení čoraz atraktívnejšie, je viacero. Predstavujú jednoduchý, bezpečný a spoľahlivý spôsob, ako sa dostať kedykoľvek a kdekoľvek k svojím financiám v banke.

Tou najdôležitejšou výhodou platby mobilným telefónom je presun plastovej karty do virtuálnej podoby – bez potreby nosenia peňaženky alebo obalu na karty. „V reálnom čase je taktiež možné uskutočniť akúkoľvek zmenu parametrov platieb, či nastavených limitov, a to bez návštevy banky alebo komunikácie so zákazníckym centrom,“ objasňuje Peter Géc.

Možnosť zaplatiť mobilom dnes obmedzujú predovšetkým dva fakty: všeobecná dostupnosť a kvalita internetového pripojenia nízka úroveň digitálnej gramotnosti predovšetkým u staršej generácie. Napriek tomu mobil využívame na platenie podľa Petra Géca čoraz viac, aj keď klasická karta stále dominuje.

Prvá generácia platieb na mobilnom zariadení bola realizovaná prostredníctvom krátkych textových správ, ďalší vývojový stupeň bolo rozhranie WAP, nasledovala optimalizácia internetových stránok pre mobilné zariadenie až po samostatnú aplikáciu v súčasnosti. „Každý popísaný vývojový stupeň prestavoval nové funkcionality, zvyšoval komfort a rozsah poskytovaných služieb. Veľký vplyv na vývoj platieb mala aj evolúcia mobilných telefónov a platobného prostredia. Najväčší prielom spôsobila technológia bezkontaktnej platby, ktorá mobilné platby zjednodušila a priblížila komfortu klasickej platobnej karte,“ uzatvára Peter Géc.  

POZVÁNKA NA KONFERENCIU: Mobilné riešenia a ich bezpečnosť

Termín: 27. septembra 2018 (štvrtok) od 9.00 – 13.00 h.

Miesto: hotel Austria Trend (Vysoká 2A, Staré mesto)

O konferencii: Mobilné aplikácie zažívajú boom. Na trh neustále pribúdajú nové, ktoré sa snažia získať čo najväčší počet stiahnutí a aktívnych užívateľov. Ide o trend, ktorý je nezastaviteľný, a ktorý si uvedomujú ako banky, tak aj štát, či FinTechy. Cieľom tejto konferencie Združenia pre bankové karty je objasniť situáciu na trhu a ukázať, akým smerom sa uberá vývoj a kto v ňom zohrá akú úlohu. Na konferencii vystúpia odborníci zo Slovenska i Česka, jej súčasťou budú nielen prednášky spíkrov, ale aj panelová diskusia.

O Združení pre bankové karty

Združenie pre bankové karty pôsobí na slovenskom trhu od roku 1994. Ide o dobrovoľnú, neziskovú a jedinú platformu na Slovensku, ktorá združuje banky a nebankové subjekty, ktorých spoločným cieľom je rozvoj platobných kariet na Slovensku.V súčasnosti má ZBK 22 riadnych členov, z toho je 11 bánk a 11 nebankových subjektov. Akékoľvek ďalšie informácie či plánované podujatia nájdete na webe:www.zbk.sk.

Pre viac informácií kontaktujte:?
Paulína Nedavašková, agentúra Nextina
E-mail:
paulina@nextina.sk
Mobil:+421 903 931 698