Trendy

11.5.2020

Trendy v koronakríze: viac hygieny, menej dovoleniek a väčší limit pre bezkontaktné platby

Trendy v koronakríze: viac hygieny, menej dovoleniek a väčší limit pre bezkontaktné platby

Bratislava, 11. máj 2020 – Slováci v čase vírusovej karantény začali platiť viac kartami v potravinách a za drogériu. Nakupovali menej často, ale míňali vyššie sumy.

Od vypuknutia koronakrízy na Slovensku, začiatkom marca, sa zmenili nákupné návyky ľudí. Výrazne viac platia Slováci v potravinách, v lekárňach a v drogériách. Je to preto, že veľa obchodov bolo zatvorených, ale aj kvôli predzásobovaniu sa na horšie časy.

Tento trend potvrdzujú aj čísla z niektorých bánk. ČSOB zaznamenala, že priemerný denný objem platieb kartou v potravinách sa v tomto období (od 15.marca) zvýšil o 29%. „Klienti v potravinách platia síce menej často ako pred vypuknutím pandémie, ale v priemere platia vyššie nákupy, a minú tak v konečnom dôsledku viac,“ vysvetľuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.

V karanténe spôsobenej koronavírusom sa darí aj kuriérskym spoločnostiam, keďže veľa ľudí si jedlo aj iný tovar objednáva online a nechá si ho doručiť domov. Klienti ČSOB zaplatia denne kartou kuriérskym spoločnostiam 2,6-násobne (+160%) viac ako pred koronakrízou.

Tatra banka zase hlási za marec nárast platieb kartou v  lekárňach a drogériách (+ 45%)  a v potravinách a supermarketoch (+ 37%).

Vyššie nárasty nákupu potravín v supermarketoch, ale aj vyššie platby v drogériách a lekárňach potvrdzuje aj VÚB. Celkový počet platieb kartou v týchto obchodoch síce klesol o 15%, ale objem narástol o 23% v porovnaní s obdobím pred marcom.

Aj v tejto banke ľudia platili vyššie sumy nákupov. „Priemerná transakcia stúpla zo 17 na takmer 24 eur,“ dodáva Marcela Králová, šéfka vydávania kariet vo VÚB.

Podľa údajov Slovenskej sporiteľne sa nákup v potravinách zvýšil počas trojtýždňovej karantény v marci medziročne až o 56%. Kvôli zvýšenej hygiene sa stali populárne nákupy čistiacich prostriedkov, toaletného papiera či pracích práškov. Ich objem narástol o 61% oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

„Dôvodom enormného nákupného apetítu je nielen predzásobovanie, ale napríklad aj nadobudnutie pocitu kontroly a istoty,“ tvrdí Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Výška transakcie mobilom sa zdvihla

Tatra banka sa pozrela na týždenné počty aj objemy platieb kartami vo všetkých kamenných obchodoch. Tie v porovnaní s obdobím pred koronakrízou klesli.

„Je to spôsobene najmä tým, že boli otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie, takže ľudia nemali kde inde utrácať,“ vysvetľuje Boris Fojtík, hovorca Tatra banky.

Napríklad počet aj objem platieb cez čipové karty klientov tejto banky v marci klesol  skoro o  40%. Počet bezkontaktných platieb sa prepadol tiež o 40 % a ich objem klesol o štvrtinu.

Tatra banka v marci zaznamenala aj pokles pri bezkontaktných platbách mobilom v kamenných obchodoch. Ich týždenný počet klesol o 57 % a objem skoro o tretinu. Na druhej strane v tejto banke výrazne stúpla priemerná výška jednej transakcie mobilom z 18 na 24 eur.  Takže sa potvrdzuje trend, že ľudia chodili do obchodov menej často, ale platili vyššie sumy.

Postihnuté pumpy aj reštaurácie

Znížená mobilita ľudí kvôli karanténe sa odrazila aj na platbách na čerpacích staniciach. V ČSOB sa priemerný počet platieb kartou na pumpách znížil o 25% a celková suma, ktorú klienti minuli v priemere za deň, klesla o 38%.

Tatra banka zaznamenala kvôli korona kanténe v marci výrazný pokles platieb  za hotely a ubytovanie (- 69%), za cestovné kancelárie a cestovanie (- 66%) a medzi najviac dotknutými boli aj reštaurácie, kde ubudlo až 55% platieb v porovnaní s predkaranténnym obdobím.

Platby kartou za letenky, hotely, bary či obuv a knihy tiež výrazne klesli aj vo VÚB. Celkový počet platieb sa prepadol o 55% a objem spadol skoro o polovicu.

Ako fungujú platby bezkontaktnou kartou po novom

Problémy s koronavírusom priniesli zmeny aj do spôsobov, ako kartami platíme. Na otázky k tejto téme odpovedala Marcela Králová, podpredsedníčka Združenia pre bankové karty (ZBK).

Prečo už nemusím pri platbe kartou v obchode zadávať PIN pri nákupe nad 20 eur?

Novinka platí pre bezkontaktné platby platobnou kartou. Limit sa posunul na 50 eur aj kvôli koronavírusovej epidémii. Banky tak chcú klientom umožniť platiť hygienickejšie, teda bezkontaktne, aj vyššie sumy nákupov. Limit sa zmenil po tom, čo parlament schválil na začiatku apríla novelu zákona o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti.

Ak budem platiť 50 eur vo viacerých obchodoch v rámci jedného dňa, musím po novom zadávať PIN?

Nie, ale len do istej sumy. Platí, že maximálny kumulatívny limit po sebe idúcich transakcií bez zadania PIN kódu je 150 eur.

Ak som v jeden deň urobil platby bez použitia PIN kódu v sume vyššej ako 150 eur, musím už potom zadávať PIN pri všetkych platbách v ten deň?

Nie je to denný limit, ale napočítavajú sa všetky po sebe idúce platby aj počas viacerých dní. Až keď sa presiahne kumulatívny limit 150 eur, tak vás platobný terminál vyzve, aby ste platbu potvrdili PIN kódom, čo zabezpečí vynulovanie kumulatívneho limitu. Ďalšie bezkontaktné platby do výšky 50 eur môžete opäť zaplatiť bez zadania PINu.

Bude tento vyšší limit platiť vo všetkých bankách aj obchodoch?

Banky mali 14 dní na zavedenie zmeny limitu do svojich systémov aj v POS termináloch u obchodníkov. Zmenu zavádzali všetci poskytovatelia platobných služieb postupne a je platná od 22. apríla. Môže sa stať, že niektorí obchodníci mali túto zmenu zavedenú skôr ako iní.

Bude vyšší limit platiť pre hociakú kartu Visa aj Mastercard, aj pre debetku aj pre kreditku?

Kartové spoločnosti ako Visa či Mastercard už vo svete limity na bezkontaktné platby bez PIN kódu dvíhajú. Na Slovensku bude platiť nový limit pre všetky druhy kariet.

Ak budem platiť mobilom alebo smart hodinkami platí pre mňa tiež 50 eurový limit?

Nie. Banky dokonca odporúčaju platiť mobilom či smart zariadeniami, lebo je to hygienickejšie a nemusí sa zadávať PIN na POS termináli. Ak používate platobné aplikácie GooglePay alebo ApplePay môžete platbu potvrdiť napríklad odtlačkom prsta či tvárou alebo PINom, ale priamo vo svojom mobile. Potom už nemusíte zadávať PIN na POS termináli ani pri prekročení sumy 50 eur, pretože ste sa už autentifikovali na mobile.

Budú tieto zmeny limitu platiť len dočasne počas koronakrízy a potom sa vrátia staré?

Vyšší limit už zrejme zostane v platnosti aj po odznení karanténnych opatrení. Slovensko sa jeho zvýšením len prispôsobilo európskej legislatíve, kde už tieto vyššie limity platili.