9.6.2022

Prestížna kartová firma Diners Club odchádza zo Slovenska

Prestížna kartová firma Diners Club odchádza zo Slovenska

Bratislava, 09. jún 2022 – Spoločnosť reaguje na tvrdú konkurenciu a pokles záujmu o exkluzívne platobné karty v ére virtuálnych platieb cez mobil.

Po 25 rokoch odchádza zo Slovenska jedna z najstarších kartových firiem Diners Club International. Majiteľ franšízy kartovej firmy sa rozhodol stiahnuť aj z českého a poľského trhu. Nasledovať by mal v budúcom roku aj rakúsky trh. Vlastníkom značky Diners Club je americká spoločnost Discover Financial Services. Spoločnosť ukončenie činnosti oznámila v polovici máji tohto roku.

Diners Club sa z Európy nestiahne úplne, zostane napríklad na Balkáne. Známe platobné karty uvoľňujú európsky priestor skoro dekádu. V roku 2012 odišiel Diners Club z Veľkej Británie, nasledovalo Francúzsko, Taliansko, Benelux, Fínsko a Taliansko.

Dôvody na odchod

Spoločnosť neoznámila presný dôvod, prečo sa sťahuje zo stredoeurópskeho trhu. Médiá špekulujú, že za odchodom stojí najmä pandémia koronavírusu, ktorá spôsobila veľký prepad cestovania a tým aj pokles transakcií kartami Diners. Podľa zdrojov portálu Měšec.cz bol prepad transakcií okolo 60 až 70 %, najmä v prvom covidovom roku.

Peter Géc, predseda Združenia pre bankové karty (ZBK), však vidí za odchodom najmä ostrý konkurenčný boj s jej rivalmi MasterCard a Visa. Diners Club nemal na Slovensku veľký trhový podiel, vydaných bolo len 20-tisíc kreditných kariet s touto značkou, čo pri celkovom počte 510-tisíc kreditiek sú len štyri percentá.

Spoločnosť reaguje na trend mainstreamizácie platobných služieb. Už len málo zákazníkov vyžaduje exkluzívnu plastovú kartu s extra službami v ére virtuálnych kariet v mobile,“ myslí si Peter Géc.

Exkluzivita klubu

Vlastniť kartu Diners Club bolo kedysi prestížnou záležitosťou. Kreditky od tejto spoločnosti nedostal hocikto. Firma si vážila svoju históriu a výnimočnosť. V niektorých inováciách však nevystihla dobu. Jej karty dostali bezpečnostný PIN kód ako posledné na svete.

Podľa odborníkov aj ich internetové bankovníctvo zamrzlo na začiatku milénia. Nerozvíjali ani platobné aplikácie ApplePay či GooglePay. „Nové systémy a poplatky s nimi spojené boli pre firmu drahé. Prestíž im síce ostala, ale štandardy služieb sa znížili. V mobile sa prestíž ťažko predáva,“ vysvetľuje Peter Géc.

Príbeh Diners Clubu prirovnáva k osudu švédskej automobilky Saab, ktorá skrachovala v roku 2009. „Toto auto nemal rád každý, ale kto ho vlastnil, bol na jeho nemainstreamový dizajn a jazdné vlastnosti hrdý,“ prirovnáva šéf ZBK. Podľa odborníka bude medzi klientmi Diners Clubu určite istá nostalgia za touto prestížnou značkou.

Karty pre cestovateľov

Kreditky Diners Club boli obľúbené najmä u ľudí, ktorí radi a veľa cestujú. Mnohí si karty tejto firmy vybrali najmä vďaka cestovnému poisteniu. Klienti mali automaticky v cene zahraničnú asistenčnú službu 24/7  a komplexné úrazové poistenie s krytím až do šesť miliónov eur. Jednou kartou tiež vedeli pri každej zahraničnej ceste bezplatne poistiť aj všetkých spolucestujúcich, pričom tí nemuseli byť rodinou majiteľa karty.

Dojazd kariet

Karty Diners Club, vrátane kariet vydaných na trhoch mimo Slovenska a Česka, budú na oboch trhoch i naďalej akceptované až do začiatku augusta tohto roka. K zablokovaniu platobnej funkcionality všetkých kariet Diners dôjde 3. augusta. Do konca septembra ešte budú dobiehať platby a úvery jej klientov. Firma na svojom webe opisuje aj technické detaily ukončenia platnosti kariet od splátok úverov až po vrátenie alikvótnej časti poplatku za kartu.

Do zablokovania kariet zostanú zachované všetky funkcie platobných kariet Diners Club ako aj pridaná hodnota v oblasti firmou ponúkaných benefitov, cestovného poistenia a vernostného programu.

Nápad z reštaurácie. Za otca myšlienky kreditnej karty je považovaný Frank McNamara, zakladateľ Diners Club, prvého poskytovateľa kreditiek. Nápad mu vnukla nepríjemná udalosť na večeri s priateľmi v roku 1949. Frank si zabudol doma peňaženku a cítil sa trápne, napokon mu peňaženku priniesla jeho žena. O rok neskôr už začal platiť v reštauráciách malou kartónovou kartou. Jeho nápad sa ujal a za rok mal jeho Diners Club 20-tisíc členov platiacich kartami. Boom zažila táto kartová firma v 70. a 80. rokoch minulého storočia, keď získavala najmä firemných klientov aj inovatívnou formou vernostných zliav.

Benefity kariet Diners Club

  • Prednostné odbavenie batožiny pri check-in.
  • Služby rýchleho pruhu (fast/priority lane) pri bezpečnostnej kontrole na letisku.
  • Odpočinok v príjemnej atmosfére letiskového salónika.
  • Široké cestovné poistenie.
  • Lacné dodatočné karty vrátane poistenia pre spolucestujúcich.
  • Akceptácia vo viac ako 200 krajinách sveta miliónmi obchodníkov.
  • Prístup k hotovosti zhruba v 1,3 milióna bankomatoch na celom svete.
  • Férové účtovanie úrokov aj po bezúročnom období.