Bezpečnosť

5.8.2020

Prečo cez 3D secure platíme bezpečnejšie?

Prečo cez 3D secure platíme bezpečnejšie?

Bratislava, 05. august 2020 – Keď platíte kartou na internete, zvyčajne sa platba overuje cez 3D Secure systém. Ide v podstate o dodatočnú verifikáciu klienta nad rámec údajov na karte. Ako nová verzia tohto systému zmení svet bezhotovostných platieb?

V praxi platiteľ zadáva číslo svojej karty, bezpečnostný kód (CVV kód) zo zadnej strany karty a napokon mu príde jednorázový kód na mobil alebo mail. Ten platiteľ zadá na špeciálnu bankovú obrazovku, čím platbu autorizuje. Platba sa môže autorizovať aj priamo v mobilnej bankovej aplikácii, bez dodatočného zadávania kódov.

Človek by povedal, že je to naozaj bezpečný spôsob platenia. Lenže aj ten sa dá ešte vylepšiť, trhovým štandardom sa stáva vylepšený 3D Secure 2.0. Čas majú už len do septembra. O čo ide?

Výhody oproti pôvodnej verzii

Pri terajšom 3D Secure systéme sa niekedy stávalo, že platiaci bol presmerovaný nie na oficiálnu bankovú stránku, ale na podvodný web, ktorý ju pripomínal. Klient potom zadal číslo karty podvodníkom, ktorý ju zneužili u iných obchodníkoch. V novej verzii by sa mal tento typ podvodných transakcií eliminovať na minimum.

Navyše, tento dodatočný krok presmerovania na iný web počas platby, znamenal pre platiaceho človeka vyrušenie v plynulosti platby. Mnoho ľudí platbu nedokončilo, z toho neboli šťastní ani klienti, ani obchodníci.

Napokon tento autorizačný protokol doteraz fungoval len na webových prehliadačoch. Nový štandard bude  podporovať priamo mobilné aplikácie a peňaženky. 3D Secure 2.0 by mal dokázať, že rozhranie v mobilnej aplikácii dokáže fungovať s bezproblémovou autentifikáciou klienta.

Mobil na prvom mieste

Skúsenosti ukázali, že pôvodný 3D Secure sa zložitejšie používa na mobiloch. Nový systém bude už akoby súčasťou mobilnej aplikácie, lebo sa s ňou dokáže ľahko integrovať.

Pomôže tak zredukovať online podvody pri transakciách cez mobily. Tiež by mal znížiť počet prerušených platieb kartou. Zákazník už nebude odchádzať z procesu platby len preto, lebo sa mu zdá, že proces je podozrivý.

Podľa prieskumov spoločnosti Visa, tento nový systém autentifikácie platby pomôže aj obchodníkom, lebo zníži počet neukončených platieb o 66 percent. To znamená, že sa im zvýšia tržby.

Viac dát, viac presnosti

Nový 3D Secure 2.0 umožní lepšiu výmenu informácii o platbe medzi obchodníkom, držiteľom karty a vydavateľom karty. Autentifikácia platby prebehne bezpečnejšie a bez nutnosti zadávať statické heslá. V budúcnosti sa môžu využiť aj biometrické prvky alebo virtuálne tokeny, ktoré predstavujú novú éru bezpečnosti.

Nový systém tiež umožní vydavateľom kariet vyzbierať o klientoch viac platobných dát a vytvoriť model bežného správania. Tie im pomôžu znižovať riziko podvodu pri transakciách. V praxi bude putovať informácia o platbe, prehliadači a histórii držiteľa karty u daného obchodníka banke, tá ju schváli a táto informácia poputuje späť k platiteľovej banke.

Predpokladá sa, že až 95 percent transakcií v novom systému bude schválených ihneď a bez problémov. Pre držiteľov kariet nový systém autorizácie bude znamenať o 40 percent menej podvodných prevodov.