Bankové karty

23.6.2020

Pozor na stratenú platobnú kartu na dovolenke. Pomôcť môže karta v mobile

Pozor na stratenú platobnú kartu na dovolenke. Pomôcť môže karta v mobile

Bratislava, 23. júl 2020 – Ak vám na dovolenke ukradnú platobnú kartu, čakajú vás starosti s vybavovaním novej a poplatky navyše. Karta v mobile ju ale môže rýchlo nahradiť.

Na dovolenke má človek tendenciu viac si užívať a menej dbať na bezpečnosť svojich vecí. Preto sa môže stať, že zabudne peňaženku v reštaurácii alebo mu vypadne na pláži.

Pri strate či krádeži karty banky radia čo najskôr ju zablokovať. Kartu môžete trvalo alebo dočasne zablokovať vo väčšine bánk aj cez mobilnú aplikáciu. Výhodou dočasnej blokácie je, že kartu môžete cez appku následne odblokovať, ak by sa náhodou našla.

Cesta k novej karte je dlhá, najrýchlejšie je mať kartu v mobile

Blokácia karty je rýchle a účinné riešenie proti jej zneužitiu, ale čo ak máte na dovolenke len jednu kartu, hotovosť už dochádza a vy potrebujete stráviť ešte týždeň pri pláži či na horách? Vtedy máte niekoľko možností, ako sa dostať k svojim peniazom. Viaceré sú dosť nákladné a trvajú dlhšie, ako by si človek želal.

Najrýchlejším riešením je karta v mobile. Keď si zablokujete svoju plastovú kartu, tá v telefóne je v podstate len jej kópia, takže tiež nebude fungovať. Môžete však požiadať o znovuvydanie karty, a kým sa vám plastová karta bude vyrábať, prostredníctvom mobilnej aplikácie si ju v digitálnej  forme môžete vložiť do mobilnej peňaženky a hneď ju začať používať na platenie. Karta v mobile tak môže prakticky okamžite nahradiť vašu stratenú kartu.

Náhradná karta je drahšia

Blokovanie platobnej karty je síce bezplatné, ale za vydanie novej karty zaplatíte podľa jej typu a rýchlosti vydania od niekoľkých eur až do niekoľko desiatok eur. Expresné vydanie platobnej karty stojí v niektorých bankách aj 50 eur.

Vo väčšine bánk môžete o novú kartu požiadať aj cez internet banking, mobilnú aplikáciu alebo telefonicky, ale nie každá vámju doručí do zahraničia na dovolenku.

Najlepšie je informovať sa vo svojej banke. Väčšina bánk vám novú kartu pošle aj kdekoľvek do zahraničia kuriérom, ale náklady si budete musieť hradiť sami. Tie sa môžu vyšplhať až na niekoľko desiatok eur v závislosti od cenníka kuriérskej spoločnosti, od rýchlosti doručenia a destinácie.

O novú platobnú kartu môžete požiadať aj kartovú spoločnosť, ktorá vašu kartu vydala. Platí to však iba pri niektorých druhoch kariet, zvyčajne drahších a embosovaných. Poplatok za vydanie takejto núdzovej karty je dosť vysoký – môže dosiahnuť až cez sto eur.

Núdzová hotovosť

Ešte pred pár rokmi mohol človek v tejto situácii požiadať v banke o vydanie núdzovej hotovosti. Za túto službu sa platili vysoké poplatky, až nad 150 eur. Postupne táto služba z cenníkov bánk vypadáva, hoci niektoré ju ponúkajú ku kreditným kartám a cena je vysoká stále – poplatky sú nad 100 eur.

Napokon človek v núdzi môže využiť aj služby firiem ako Eurogiro či Western Union. Obe služby fungujú tak, že vám príbuzní či známi pošlú potrebnú sumu peňazí na dohodnutú adresu. Za poslanie 1000 eur napríklad do Chorvátska cez Western Union zaplatíte niekoľko desiatok eur.

Preto najbezpečnejšie pravidlo je – mať dosť hotovosti alebo druhú kartu v zálohe a nezabudnúť strážiť si svoju platobnú kartu aj na dovolenke. Pri ceste na pláž je najlepšie nechať ju v sejfe v hoteli a platiť mobilom alebo hodinkami cez Apple Pay či Google Pay.