Trendy

13.3.2023

Platenie z účtu na účet sa stáva opäť trendom

Platenie z účtu na účet sa stáva opäť trendom

 V západnej Európe, ale aj v Austrálii je stále populárnejšie platiť za tovar priamo z účtu na účet. Tento trend podporujú samotní obchodníci, ktorí sa chcú vyhnúť poplatkom za kartové transakcie. Tie už sú  síce zregulované, ale stále tvoria malé percento z každej platby.

Návrat k osvedčenému spôsobu platenia sa deje najmä preto, že medzibankové prevody sa podstatne zrýchlili a tiež vďaka otvorenej architektúre môžu nové riešenia platieb priniesť aj finančné startupy.

Odborníci na platby tvrdia, že platiť priamo z bankového účtu zákazníka na účet obchodníka v reálnom čase bude trendom v tomto aj nasledujúcich rokoch.

Aj veľká francúzska platobná firma Worldline predpovedá, že platby z účtu na účet budú silným trendom nasledujúcich rokov. Predpokladá, že do piatich rokov tieto platby ovládnu 10 percent trhu. Upozorňuje však aj na výzvy, ktoré nové platby musia prekonať. Ide najmä o bezpečnosť platieb, ich vrátenie a motivácia zákazníkov, aby ich začali používať.

Situácia výhodná pre všetkých

Tento systém platenia vyhovuje obom stranám. Obchodník o svoje peniaze nepríde a platbu bude mať na účte skôr. Navyše sa vyhne kartovým poplatkom. Banky majú platbu pod kontrolou.

Niektorí experti tvrdia, že im budú konkurovať nielen okamžité platby, BNPL (Buy Now Pay Later) platby, ale aj smernica PSD2 (Payment services directive), ktorá otvorila bankovníctvo tretím stranám.

Tento spôsob platenia je populárny napríklad v Austrálii, kde ho podporuje priamo centrálna banka. Tá si založila venture capital fond, ktorý zainvestoval do britského startupu Banked.

Ďalší investori, ktorí podporili túto inovatívnu firmu, sú veľké americké finančné domy Bank of America a Citi. Vlani v novembri táto začínajúca firma získala rizikový kapitál vo výške 15 miliónov dolárov. Dokopy už dostala od investorov 50 miliónov dolárov.

Ako to funguje

Startup Banked rieši platby cez nový debetný systém od obchodníkov k bankám. Platby by v podstate mali bežať s využitím novej infraštruktúry pri zachovaní bezpečnosti a rýchlosti. Platba prebieha cez bezpečnú platobnú linku, QR kód alebo SMSku.

Zákazník po stlačení tlačidla “zaplatiť” bude presmerovaný na svoj mobilný alebo internet banking kde platbu len potvrdí. Po odsúhlasení bude zákazník presmerovaný späť na web obchodníka kde nakupuje. Startup využíva otvorené bankovníctvo, keďže sa pripája na bankové API, čo je rozhranie pre programovanie aplikácií.

Bezpečnosť a expanzia

Výhodou je, že zákazník nemusí nikde vpisovať číslo svojej kreditnej či debetnej karty. Pre bezpečnosť platby slúži aj biometrická autentifikácia.

Platiť sa dá aj cez mobilnú aplikáciu a integrácia tohto platobného riešenia je možná do najväčších e-commerce platforiem.

Britský startup však potrebuje rozšíriť sieť spolupracujúcich obchodníkov, čo sa mu však s kapitálom od veľkých finančných domov môže rýchlo podariť. Potvrdzuje to aj nedávny prieskum medzi zákazníkmi v Spojenom kráľovstve o používaní otvoreného bankovníctva. Viac ako polovica respondentov potvrdila ochotu využívať platby cez otvorené bankovníctvo, ak by mali tú možnosť.

Platby z účtu na účet už fungujú niekoľko rokov v Holandsku cez schému iDeal. Je taká populárna, že cez ňu tečú miliardy platieb ročne. A, čo je najpodstatnejšie, až dve tretiny holandských obchodníkov tento systém podporuje.

Foto:
Adobe Stock