Bezhotovostné platby

27.4.2020

Platby kartami sú bezpečnejšie a hygienickejšie

Platby kartami sú bezpečnejšie a hygienickejšie

Bratislava, 27. apríl 2020 – Digitalizácia platieb vyhráva nad hotovosťou jednoduchosťou, pohodlím, bezpečnosťou a v čase koronakrízy aj hygienou. Platby kartou a mobilom zlepšujú kvalitu života človeka, a preto sú čoraz populárnejšie.

V čase vírusovej karantény a zvýšených hygienických opatrení majú papierové peniaze  nevýhodu. Keďže putujú z ruky do ruky od obchodníka k zákazníkovi je u nich väčšia pravdepodobnosť nakazenia sa koronavírusom.

Čínska vláda začala niektoré bankovky dezinfikovať, alebo dokonca ničiť. Zamerala sa najmä na tie, ktoré obiehali v nemocniciach či na tržniciach s potravinami. Aj americká centrálna banka Fed zaviedla karanténu na doláre privezené z Číny.

V niektorých krajinách začali dezinfikovať aj bankomaty, aby sa ľudia nebáli vyťahovať hotovosť. V Singapure na tlačidlá bankomatu dali antibakteriálnu vrstvu.

Takže vlastná karta či mobil sú  bezpečnejšie, i keď aj tie treba z času na čas dezinfikovať. Niektoré štúdie tvrdia, že koronavírus sa dokáže udržať na plastových povrchoch aj niekoľko dní.

Platobné karty sú oproti hotovosti aj praktické. Nemusíte so sebou nosiť veľa papierových peňazí ani mincí. Pri strate či krádeži karty sa dá karta zablokovať a nahradiť novou, čo pri hotovosti nejde.

Napokon digitalizácia platieb uľahčuje ľuďom lepšie sledovanie ich výdavkov.

Trend online platieb je viditeľný aj na číslach. Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie bolo na Slovensku ku koncu roka 2019 viac ako 5,32 milióna platobných kariet a ich počet narástol medziročne skoro o 100-tisíc. Počet bezkontaktných kariet z nich tvorí väčšinu, 5,27 miliónov.

Objem transakcií kartami bol na konci vlaňajška 28,4 miliárd eur, čo je nárast o viac ako 1,4 miliardy medziročne.

Platby kartou v mobile sú tiež populárne ich objem bol vlani skoro 261 miliónov a tiež majú stúpajúci trend. Platby mobilom a kartou cez online obchody boli dokonca v sume 771 miliónov eur.

Na porovnanie objemy výberov hotovosti z bankomatov boli na konci minulého roku v sume 15,4 miliárd eur, čo je len mierne viac ako predvlani. Používanie hotovosti je v podstate stabilné.