Bezhotovostné platby

4.12.2018

Na Slovensku sa postarali o fenomén: obchodníci ich sami ponúkajú a navyše zmenili aj kartový biznis súčasnosti

Na Slovensku sa postarali o fenomén: obchodníci ich sami ponúkajú a navyše zmenili aj kartový biznis súčasnosti

Bratislava, 4. december 2018Písal sa rok 2008, keď sa na Slovensku zrealizovala prvá bezkontaktná platba. Dnes, 10 rokov po, nielenže pri platení preferujeme najmä tento spôsob, no sú to práve bezkontaktné platby, ktoré formovali kartový biznis súčasnosti.

„Evidujeme 60-percentný podiel bezkontaktných transakcií. To je číslo, o akom sa nám pred piatimi rokmi ani nesnívalo,“ vraví Rasťo Vallo, predseda Združenia pre bankové karty.

S bezkontaktnými kartami je spojený aj fenomén, ktorý platobný biznis doteraz na Slovensku nezažil. A to, že bezkontaktné platby ponúkajú samotní obchodníci. „Samozrejme, je to logické. Sú totiž rovnako bezpečné ako klasický spôsob platenia kartou, no na druhej strane sú podstatne rýchlejšie. To oceňujú držitelia kariet aj obchodníci,“ objasňuje Marcela Králová, podpredsedníčka Združenia pre bankové karty.

K rozmachu bezkontaktných platieb prispieva viacero faktov. Tým prvým je, že finančné domy už takmer nevydávajú karty, ktoré nie sú bezkontaktné. Kým dnes je na Slovensku v obehu 5,2 milióna platobných kariet, drvivá väčšina, až 92 percent, je bezkontaktných. Druhý spočíva v pripravenosti terminálov na prijímanie bezkontaktných platieb. Zo všetkých terminálov na Slovensku to aktuálne dokáže 80 percent, pričom z tých najpoužívanejších je to až 99 percent. Tieto skutočnosti tak radia Slovensko medzi svetových lídrov v bezkontaktnom platení. Krajiny s podobnou penetráciou bezkontaktných terminálov sú Česko, Poľsko a Veľká Británia.

Kartový biznis má v modernom svete nezastupiteľnú úlohu – zjednodušuje platenie, a to významným spôsobom. Vďaka platobným kartám môžeme zaplatiť kedykoľvek a kdekoľvek – či už doma alebo v zahraničí bez potreby nosiť so sebou veľa hotovosti alebo si zamieňať peniaze v zmenárni. „V súčasnosti, keď ľudia čoraz viac nakupujú na internete, je platba kartou jednoduchým spôsobom ako zaplatiť a nebáť sa o svoje peniaze. Navyše, platba kartou je výhodnejšia ako poslanie peňazí prevodom z účtu a pre krajinu sú zas platby kartami kľúčové v tom, že nahrádzajú hotovosť a eliminujú tak šedú ekonomiku,“ uzatvára Marcela Králová.

O Združení pre bankové karty

Združenie pre bankové karty pôsobí na slovenskom trhu od roku 1994. Ide o dobrovoľnú, neziskovú a jedinú platformu na Slovensku, ktorá združuje banky a nebankové subjekty, ktorých spoločným cieľom je rozvoj platobných kariet na Slovensku.V súčasnosti má ZBK 22 riadnych členov, z toho je 11 bánk a 11 nebankových subjektov. Akékoľvek ďalšie informácie či plánované podujatia nájdete na webe:www.zbk.sk.

Pre viac informácií kontaktujte:?

Paulína Nedavašková                                      

E-mail:paulina@nextina.sk                                                                                  

Mobil:+421 903 931 698