Bezpečnosť

18.12.2019

Na čo si dávať pozor pri nákupoch darčekov online

Na čo si dávať pozor pri nákupoch darčekov online

Bratislava, 18. decembra 2019 – V predvianočnom období sa človek nemusí tlačí v obchodoch, veď nakupovať sa dá online už väčšina vecí a darčekov. Navyše online ceny sú často nižšie ako v kamennej predajni. Len si treba dávať pozor na dodacie lehoty a overiť si obchodníkov.

Zaplatiť za darčeky pod stromček sa dá aj pri online nákupe viacerými spôsobmi – hotovosťou, kartou či cez internet banking prevodom na účet obchodníka. Výber toho najvhodnejšieho spôsobu platby môže nielen ušetriť peniaze, ale aj znížiť riziká pri online nákupe.

Ešte pred piatimi rokmi bol podľa prieskumu NMS Marker Research a online predajcu Heureka najobľúbenejší spôsob platby Slovákov dobierka. Teraz je už na ústupe. V prvom rade preto, lebo tovar spoza hraníc si takto zvyčajne neobjednáte a navyše musíte mať pri sebe hotovosť, ak nemá kuriér prenosný terminál, čo nie je bežná vec.

V minulom roku Slováci minuli na online nákupy 1,13 miliardy eur. Obrat e-shopov narástol medziročne o 23 percent. Tradične najsilnejším obdobím bola vianočná sezóna. Oborníci predpokladajú, že tento trend v nakupovaní bude pokračovať aj v tomto roku, keďže Slováci už nakupujú odvážnejšie aj cez mobilné smart telefóny a cez rôzne platobné aplikácie.

Populárne karty

Na Slovensku je stále populárnejšie platenie kartou v obchodoch aj na internete. Má to aj viacero výhod. Banky a kartové spoločnosti ponúkajú ku kartám rôzne benefity, ako napríklad  zľavy na nákup či poistenie tovaru. Úhrada kartou môže pomôcť aj v prípade, že obchodník vám objednaný a zaplatený tovar nepošle. Reklamovať platbu kartou je jednoduchšie, ako hľadať papierový bloček niekde po dome.

Výhoda platieb kartou je aj možnosť prikúpiť si poistenie pre prípad poškodenia či zneužitia karty, ktoré ponúkajú niektoré banky. mBank napríklad ponúka aj poistenie nákupu s predĺženou zárukou na tovar. Treba si pozrieť najmä rozsah poistenia a limity.

Ak človek preferuje za darček platiť klasickým prevodom z účtu cez internetbanking, ten trvá dlhšie, ak nemá predajca účet v tej istej banke. Riskujete tiež, že tovar príde neskôr ako na Vianoce, ak objednávate na poslednú chvíľu.

Na Slovensku sa tiež stále viac využívajú pri platbe za darčeky aj celosvetové platobné systémy ako PayPal, Apple Pay, Android Pay či Google Pay. Tieto služby už ponúkajú skoro všetky banky na Slovensku. Niektoré finančné domy dokonca umožňujú platiť aj cez Garmin Pay a cez inteligentné hodinky Fitbit Pay. Nedávno prišla na Slovensko aj platobná aplikácia Stripe.

Pri týchto službách si treba dávať pozor na internetových podvodníkoch, ktorí dokážu ukradnúť informácie o platobnej karte. Potrebujú však súčinnosť obete.

Obozretnosť pri nákupoch

Aj preto pri nákupe darčekov cez internet je potrebné byť obozretný.  Vždy je vhodné si overiť, komu posielate svoje peniaze či platobné údaje, najmä ak ide o vyššiu čiastku. Treba si napríklad všímať aj rôzne recenzie či oporúčania pri jednotlivých e-shopoch.

Pred poskytnutím údajov z karty sa presvedčte, či sú údaje prenášané bezpečnou cestou a stránka je zabezpečená certifikátom (SSL protokol).

Bezpečnú webovú stránku spoznáte podľa toho, že má protokol v adresnom riadku a ikonu zlatého zámku. Kliknutím na ikonu zámku si môžete overiť informácie o bezpečnostnom certifikáte, ktoré potvrdzujú zabezpečenie šifrovania komunikácie.

Medzi pravidlá obozretnosti patrí aj neposkytovať údaje z karty hocikomu cez internet alebo cez telefón. Na internete zvyčajne zadávate iba číslo karty, CVV kód a dátum expirácie. Mali by ste ich vypisovať do špeciálnych koloniek a nie posielať mailom.

Lojalitné programy

Platby kartou za darčeky sa oplatia aj preto, lebo niektoré banky aj kartové spoločnosti človeka za tento spôsob platenia odmenia. Zvyčajne je to nejaké perceto z výšky platby.  Napríklad Slovenská sporiteľňa ponúka po nazbieraní odmeny v minimálnej hodnote 5 eur ich prevod na  účet. Musíte však nakupovať u vybraných obchodníkov. Platby kartou odmeňuje aj Prima banka. Problém je jedine v tom, že musíte byť veľmi aktívny pri platení, pretože za stovky eur dostane odmenu len v jednotnách eur.

Odmeny za platby kartou ponúka aj kartová firma MasterCard cez lojalitný program Priceless Specials. Funguje to tak, že keď sa vám na účte naakumulujú peniaze v hodnote aspoň 5 eur, budú vám  automaticky zaslané na bežný účet. Samozrejme musíte platiť vo vybraných obchodoch, ktoré sú do tohto programu zaradené.

Vernostný program Sphere card ponúka aj UniCredit Bank ku kartám Visa Classic. Ak platíte touto kartou dostanete zľavy 5 až 30 percent vo viac ako 10 tisícoch obchodov na Slovensku aj v Česku.