Tlačové správy

25.3.2020

Mobilné platby pomôžu zastaviť šírenie vírusu

Mobilné platby pomôžu zastaviť šírenie vírusu

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava, 25. marec 2020 – V čase, keď sú v platnosti sprísnené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, je potrebné voliť také formy platieb, pri ktorých sa eliminuje kontakt s inými ľuďmi aj predmetmi. Združenie pre bankové karty preto na základe komunikácie s obchodníkmi odporúča, aby klienti začali viac uprednostňovať bezpečné platby cez digitálne peňaženky, ako sú napríklad Apple Pay a Google Pay.

„Platby cez digitálne peňaženky sú v aktuálnej situácii vhodnejšie dokonca aj v porovnaní s platobnými kartami. Pretože pri platbe kartou nad 20 eur je potrebné zadať do terminálu PIN kód, pričom prichádza k fyzickému kontaktu so zariadením a k možného prenosu vírusov. Pri mobilnej platbe priložíme mobil, zadáme PIN do telefónu, ale platobného terminálu sa nedotýkame, preto je táto forma transakcií v súčasnej situácii preferovaná,“ vysvetľuje Peter Géc, člen Výkonného výboru Združenia pre bankové karty (ZBK).

Digitálne peňaženky, ako sú napríklad Apple Pay a Google Pay, si môžete stiahnuť do svojho telefónu alebo iného smart zariadenia (napríklad hodiniek), spárovať ich s platobnými kartami a platiť bez toho, aby ste museli ďalej používať platobnú kartu. Platba prebieha bezkontaktne. Apple Pay funguje na telefónoch značky Apple, Google Pay na všetkých telefónoch, ktoré používajú Android. Obe služby v súčasnosti podporuje už väčšina slovenských bánk.

Kto je ZBK

Združenie pre bankové karty je dobrovoľná, nezisková a jediná platforma na Slovensku, ktorá združuje banky a nebankové subjekty, ktoré majú spoločný záujem pri rozvoji bezhotovostných platieb na Slovensku. V súčasnosti má ZBK 25 členov (12 bánk a 13 nebankových subjektov). Na slovenskom trhu pôsobí už viac ako 20 rokov (od roku 1994).