Tlačové správy

24.4.2019

Martinus sa stal šiesty raz absolútnym víťazom ocenenia Mastercard obchodník roka

Martinus sa stal šiesty raz absolútnym víťazom ocenenia Mastercard obchodník roka

Bratislava
24. apríla 2019

  • Absolútnym víťazom a držiteľom titulu Mastercard Obchodník roka 2018 sa stalo, rovnako ako v predošlých piatich rokoch, kníhkupectvo Martinus. Bolo ocenené aj v rámci odborovej kategórie ako Mastercard Obchodník s knihami 2018.
  • Medzi ďalších víťazov odborových kategórií patrí dm drogerie markt, Deichmann, IKEA, Lidl Slovenská republika, NAY, Reserved, Sportisimo a OBI.
  • Víťaza v kategórii Mastercard Cena verejnosti 2018 vybrali zákazníci internetovým hlasovaním. Najviac hlasov získal od svojich zákazníkov Lidl Slovenská republika, a to 35 193 hlasov.

„Už šiesty rok vyberali slovenskí zákazníci v rámci ocenenia Mastercard Obchodník roka tých najobľúbenejších obchodníkov v jednotlivých kategóriách maloobchodu. Výsledky súťaže sú preto odrazom ich vlastnej skúsenosti a spokojnosti s kvalitou produktov a služieb. Absolútne víťazstvo obhájilo kníhkupectvo Martinus, a to predovšetkým vďaka vysokej dôvere a lojalite svojich zákazníkov. Na druhom mieste sa v kategórii absolútny víťaz umiestnila spoločnosť dm drogerie markt a na treťom Panta Rhei,“ povedal Martin Dolejš, vedúci rozvoja obchodu Mastercard Slovensko a Česká republika.

Celkový víťaz aj víťazi v jednotlivých sortimentných kategóriách boli určení na základe výsledkov rozsiahleho reprezentatívneho výskumu spoločnosti GfK Czech na vzorke 1 500 respondentov z celej Slovenskej republiky. Hodnotenými parametrami sú spontánne vymenovanie predajne („top of mind“), miera lojality zákazníkov k predajni a dôvera v ňu.

Odborové kategórie

1. Cenu v kategóriiMastercard Obchodník s potravinami 2018 vyhral vďaka vysokej úrovni spontánnej znalosti medzi zákazníkmi a ich lojalite Lidl Slovenská republika, na druhom mieste sa umiestnil Kaufland ana treťom mieste je Tesco.

2. Víťazom kategórie Mastercard Obchodník s drogériou a parfumériou 2018 sa stala spoločnosť dm drogerie markt, druhé miesto získala TETA Drogerie a tretie Yves Rocher. Dm drogerie markt sa medzi zákazníkmi teší vysokej miere lojality.

3. Ocenenie v kategórii Mastercard Obchodník s odevmi 2018 vyhrala spoločnosť Reserved, na druhom mieste sa umiestnilo Orsay a na treťom Peek&Cloppenburg. Spoločnosť Reserved bola hodnotená v rámci sortimentnej skupiny najlepšie v parametroch dôvery zákazníkov.

4. Víťazom kategórieMastercard Obchodník s obuvou 2018 sa stala spoločnosť DEICHMANN. Na druhom stupni sa umiestnilo CCC a tretie miesto obsadil Baťa. DEICHMANN zvíťazil vďaka vysokej úrovni spontánnej znalosti medzi zákazníkmi a ich lojalite.

5. Víťazom v kategórii Mastercard Obchodník so športovými odevmi a potrebami 2018 sa stalo Sportisimo. Na druhom mieste sa umiestnil Decathlon a na treťom SportsDirect. Zákazníci Sportisima v danej kategórii deklarujú najvyššiu mieru lojality a spontánnej znalosti.

6. Víťazom kategórie Mastercard Obchodník s elektronikou 2018  sa stal NAY, na druhom mieste skončila Alza.ska na treťom mieste Mall.sk. NAY je medzi zákazníkmi veľmi známy a sú k nemu lojálni.

7. CenuMastercard Obchodník s knihami 2018 získal Martinus, na druhom mieste Panta Rhei a treťom preskoly.sk. Kníhkupectvo Martinus sa teší vysokej dôvere zákazníkov, ktorí sú tiež najlojálnejší v danej kategórii.

8. Víťazom v kategórii Mastercard Obchodník pre dom, záhradu a chovateľov 2018 sa stalo OBI, na druhom mieste sa umiestnil HORNBACH a na treťom Super ZOO. Silnou stránkou reťazca OBI je vysoká znalosť medzi zákazníkmi.

9. Cenu Mastercard Obchodník s nábytkom a bytovými doplnkami 2018 získala IKEA. Na druhom mieste je JYSK a tretí sa umiestnil Möbelix. IKEA v kategórii zvíťazila vďaka vysokej lojalite a dôvere zákazníkov.

Cena verejnosti

V kategóriiMastercard Cena verejnosti 2018 zvíťazila spoločnosť Lidl Slovenská republika, rovnako ako v predchádzajúcich piatich rokoch.Prvé miesto jej zabezpečilo 35 193 hlasov, na druhom mieste je dm drogerie markt s 24 874 hlasmi a Panta Rhei s 21 473 hlasmi na treťom mieste. Zákazníci hlasovali prostredníctvom internetových stránok www.obchodnik-roka.sk od 7. januára do 31. marca 2019. Do hlasovania sa zapojilo celkovo 58 209ľudí.

Slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutočnilo 24. apríla 2019 v rámci konferencie Slovak Retail Summit v Bratislave.

Prehľad víťazov ocenení Mastercard Obchodník roka 2018

Absolútny víťaz Martinus
Mastercard Obchodník s potravinami 2018 Lidl Slovenská republika
Mastercard Obchodník s drogériou a parfumériou 2018 dm drogerie markt
Mastercard Obchodník s odevmi 2018 Reserved
Mastercard Obchodník s obuvou 2018 Deichmann
Mastercard Obchodník so športovými odevmi a potrebami 2018 Sportisimo
Mastercard Obchodník s elektronikou 2018 NAY
Mastercard Obchodník s knihami 2018 Martinus
Mastercard Obchodník pre dom, záhradu a chovateľov 2018 OBI
Mastercard Obchodník s nábytkom a bytovými doplnkami 2018 IKEA
Mastercard Obchodník roka 2018 – Cena verejnosti Lidl Slovenská republika

Prehľad výsledkov hlasovania v kategórii Mastercard Cena verejnosti 2018

Zdroj: www.obchodnik-roka.sk, Graf zobrazuje prvých 10 miest.

V prípade záujmu o ďalšie informácie kontaktujte prosím:

Ogilvy

Lucie Pavlů, tel. +420 602 302 502, e-mail: lucie.pavlu@ogilvy.com;

Milan Kříž, tel. +420 602 266 316, e-mail: milan.kriz@ogilvy.com