Kryptomeny

24.2.2021

Kryptomeny prenikajú aj do kartového sveta

Kryptomeny prenikajú aj do kartového sveta

Bratislava, 24. február 2021 – Transakcie s digitálnymi alternatívnymi peniazmi sa dostávajú do pozornosti veľkých bánk aj kartových firiem.

S nárastom ceny bitcoinu sa o kryptomeny začínajú zaujímať aj veľké kartové firmy. Najnovšie spoločnosť Mastercard oznámila, že v priebehu tohto roka umožní držiteľom svojich kariet používať špecifické kryptomeny v rámci svojej kartovej infraštruktúry.

V minulosti síce Mastercard sa snažil spolupracovať s firmami, ktoré sú zamerané na  digitálne meny ako Wirex a BitPay, v pripravovaných produktoch je však potrebné zmeniť vybranú kryptomenu na euro alebo americký dolár, aby sa mohla platba uskutočniť cez platobnú schému.

Mastercard však nebude akceptovať všetky kryptomeny. Tých je na trhu niekoľko stoviek. Preferované budú predovšetkým stablecoiny, čo sú digitálne peniaze naviazané na iné svetové meny, ako americký dolár. Tie sú  stabilnejšie a ich pohyb nie je tak veľký. Viceprezident Mastercard pre digitálne meny, Raj Dhamodharan, to vysvetľuje na firemnom blogu tým, že mnohé kryptomeny ešte musia posilniť svoje regulačné štandardy, aby boli bezpečné aj pre systémy americkej kartovej spoločnosti.

„Vidíme, že ľudia používajú karty na nákup kryptomien a tiež používajú kryptokarty,“ vysvetľuje R.  Dhamodharan v blogu. Preto tento trend nemôže MC ignorovať.

Väčšia akceptácia

Ak taká veľká finančná inštitúcia ako Mastercard bude akceptovať kryptomeny, ide o ďalší krok k väčšiemu rozšíreniu týchto digitálnych peňazí medzi bežných obchodníkov. Navyše by mali zákazníci aj obchodníci ušetriť na zmenárenských poplatkoch, keďže nebudú musieť premieňať kryptomeny na doláre či eurá.

Na druhej strane Mastercard upozorňuje, že transakcie s kryptomenami musia byť bezpečné a spoľahlivé, aby splnili jeho štandardy ochrany zákazníkov.

Visa je ku kryptomenám opatrnejšia a plánuje ich akceptovať, len ak budú bežne používané bankami. Lenže aj táto kartová firma už spúšťa pilotné projekty s niektorými krypto firmami ako napríklad BitPanda, ktoré by umožňovali platby s bitcoinom najmä v digitálnych peňaženkách.

Finančné domy sú už otvorenejšie kryptomenám. Veľké americké banky ako JP Morgan či Goldman Sach už zvažujú, že umožnia klientom platby bitcoinom. Pritom ešte pred pár rokmi Jamie Damon, šéf JP Morgan tvrdil, že kryptomeny sú podvod.

Na druhej strane, menšie banky a fintechy sú k virtuálnym menám otvorenejšie. Akceptuje ich napríklad britská Revolut,aj nemecká Fidor bank.

Kryptokarty nastupujú

Platobné karty, ktorými sa bude dať platiť aj kryptomenami už na trh uvádzajú viaceré spoločnosti. Nedávno ohlásila americká firma Uphold, že kúpila britskú kartovú spoločnosť Optimus Cards UK. Chce tak preniknúť na európsky trh a to nielen kartový. Uphold je investičná platforma, ktorá umožňuje zákazníkom jednoducho nakupovať akcie firiem, alebo obchodovať aj s komoditami či kryptomenami.

Novú kryptokartu chce v Európe spustiť už v apríli tohto roka. Na americkom trhu táto debetná karta ponúka aj benefit v podobe cashbacku, ak jej držiteľ zaplatí za tovar bitcoinom.

FOTO: Freepik