Bezhotovostné platby

2.12.2020

Bezkontaktné platby sa počas pandémie osvedčili

Bezkontaktné platby sa počas pandémie osvedčili

Bratislava, 02. december 2020 – Pandémia koronavírusu a na ňu naviazané karanténne a hygienické opatrenia výrazne podporili bezkontaktné platby aj v gastro a retailovom biznise.

Na bezkontaktné platby začali pozitívne reagovať zákazníci v Európe, aj v USA. Najnovšie to potvrdil prieskum americkej spoločnosti Appetize. Tá zistila, že až 74% Američanov používa mobilný telefón na objednanie si jedla a tovaru aspoň raz týždenne. A skoro polovica opýtaných priznala, že nákupy smartfónom robí niekoľkokrát týždenne.

Prieskum tiež zistil, že 44% Američanov používa mobil na nakupovanie vďaka pohodlnosti a viac ako 18 % uviedlo, že to robí aj preto, aby sa počas korony vyhlo návšteve obchodu.  

Prieskum sa pýtal aj na budúce preferencie respondentov a tam je trend bezkontaktnosti ešte viditeľnejší. Bezdotykové platenie by v reštauráciach rado používalo v budúcnosti až 43% amerických zákazníkov. Objednávky cez mobil priamo z auta preferuje 40% respondentov a viac ako tretina opýtaných povedala, že by radi videli v gastro prevádzkach viac čašníkov s prenosnými platobnými terminálmi, kde sa dá platiť bezkontaktne.  

Celkovo až 58,5% Američanov povedalo, že by chodili do obchodu či reštaurácie viac, ak by ponúkali bezkontaktné platby.  

Situácia v Európe je, čo sa týka bezkontaktných platieb, ešte lepšia ako v USA. Mastercard ešte v marci, keď koronakríza vypukla, informoval, že až 75% všetkých transakcií v rámci jeho platieb v Európe je bezkontaktných.  

V tom istom mesiaci niektoré nemecké supermarkety hlásili, že bezkontaktné platby narástli až o 42%. Okrem koronakrízy bol za rastom aj vyšší limit na bezkontaktnú platbu, ktorý vzrástol v Európe z 20 na 50 eur.

Na druhej strane, výbery hotovosti z bankomatov a platby v hotovosti sa vo viacerých krajinách Európy prepadli počas koronakrízy o polovicu.

Podľa odborníkov z firmy EY, obchodníci budú podporovať trend bezkontaktných platieb, pretože im prináša výhody – rýchlejšie bezkontaktné platby znamenajú viac odbavených zákazníkov a vyššie tržby.

Spojené Kráľovstvo aj Poľsko už naznačili, že vyššie limity na bezkontaktnú platbu kartou budú presadzovať aj po koronakríze.

Premiantmi v bezkontaktnosti sú ale severské krajiny. Tam podiel bezkontaktných platieb od začiatku roka vzrástol z 57 na 75 percent.

Slovensko tiež ide s trendom rastu týchto platieb. Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie ku koncu júna tohto roka ľudia uskutočnili mobilom 7,2 milióna platieb v objeme 164,2 milióna eur. Zatiaľ čo vlani ku koncu polroka bolo zrealizovaných len 1,3 milióna mobilných platieb v objeme 26,8 milióna eur. To je viac ako päťnásobný medziročný nárast.

zdroj fotky: Ahmad Ardity / Pixabay