Tlačové správy

24.4.2018

Absolútnym víťazom ocenenia mastercard obchodník roka sa stal piaty raz martinus

Absolútnym víťazom ocenenia mastercard obchodník roka sa stal piaty raz martinus

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava
24. apríla 2018

  • Absolútnym víťazom a držiteľom titulu Mastercard Obchodník roka 2017 sa stal, rovnako ako v predošlých štyroch rokoch, Martinus. Bol ocenený aj v rámci odborovej kategórie ako Mastercard Obchodník s knihami 2017.
  • Jednou z tohtoročných noviniek bolo rozdelenie odborovej kategórie Obchodník s odevmi a obuvou na dve samostatné kategórie. V kategórii Obchodník s odevmi zvíťazil Reserved, v kategórii Obchodník s obuvou Deichmann.
  • Medzi ďalších víťazov odborových kategórií patrí Lidl Slovenská republika, dm drogerie markt, Sportisimo, NAY, OBI a IKEA.
  • V zvláštnej kategórii Millennials Obchodník roka zvíťazil New Yorker.
  • Víťaza v kategórii Mastercard Cena verejnosti 2017 vybrali zákazníci hlasovaním, najviac hlasov získal rovnako ako vlani Lidl Slovenská republika.

Celkový víťaz aj víťazi v jednotlivých sortimentných kategóriách boli určení na základe výsledkov rozsiahleho reprezentatívneho výskumu spoločnosti GfK Czech na vzorke 1 500 respondentov z celej Slovenskej republiky. Hodnotenými parametrami bolo spontánne menovanie predajne („top of mind“), počet nakupujúcich a miera ich vernosti predajni, dôvera zákazníkov a spokojnosť s vybranými parametrami (sortiment, kvalita, personál, služby, usporiadanie).

„V rámci súťaže Mastercard Obchodník roka oceňujeme slovenských obchodníkov a posudzujeme kvalitu ich ponuky, rozsah sortimentu alebo vzťahy so zákazníkmi. Kategórie ocenenia prechádzajú každý rok vývojom a jednou z tohoročných noviniek je kategória Millennials Obchodník roka. Víťazom sa stal obchodník, ktorý je populárny medzi generáciou Y, a zároveň ho mladí respondenti v porovnaní s ostatnými vnímajú odlišne. Stala sa ním spoločnosť New Yorker,“ povedal Josef Machala, Mastercard Rewards Program Leader. Ďalšou tohoročnou novinkou je rozdelenie odborovej kategórie Obchodník s odevmi a obuvou na dve samostatné kategórie. „O rastúcom záujme spotrebiteľov vyjadriť svoj názor a podporiť tak obľúbeného obchodníka svedčí počet hlasujúcich v kategórii Cena verejnosti. Tento rok sa do hlasovania zapojilo 111 442 ľudí, čo je o 31 tisíc viac ako vo vlaňajšom ročníku súťaže,“ dodal Machala.

Odborové kategórie

1. Cenu v kategóriiMastercard Obchodník s potravinami 2017 vyhral vďaka vysokej úrovni spontánnej znalosti medzi zákazníkmi a ich lojalite Lidl Slovenská republika, na druhom mieste sa umiestnil Kaufland a na treťom mieste je Tesco.

2. Víťazom kategórie Mastercard Obchodník s drogériou a parfumériou 2017 sa stala spoločnosť dm drogerie markt, druhé miesto získala TETA Drogerie a tretie 101 DROGERIE. Zákazníci pozitívne hodnotili najmä splnenie svojich očakávaní pri nákupe.

3. Ocenenie v kategórii Mastercard Obchodník s odevmi 2017 vyhrala spoločnosť Reserved, na druhom mieste sa umiestnilo H&M a na treťom Pepco. Spoločnosť Reserved bola hodnotená v rámci sortimentnej skupiny najlepšie v parametroch ochota odporučiť predajňu, porovnanie s konkurenciou a splnenie očakávaní.

4. Víťazom kategórieMastercard Obchodník s obuvou 2017 sa stala spoločnosť DEICHMANN. Na druhom stupni sa umiestnilo CCC a tretí obsadil Rieker. DEICHMANN zvíťazil vďaka vysokej lojalite a dôvere zákazníkov.

5. Víťazom v kategórii Mastercard Obchodník so športovými odevmi a potrebami 2017 sa stalo Sportisimo. Na druhom mieste sa umiestnil Decathlon a na treťom SportsDirect.

6. Víťazom kategórie Mastercard Obchodník s elektronikou 2017  sa opäť stal NAY, na druhom mieste skončila Alza.ska na treťom mieste Mall.sk. NAY je medzi zákazníkmi veľmi známy a sú k nemu lojálni.

7. CenuMastercard Obchodník s knihami 2017 získal Martinus, na druhom mieste Panta Rhei a treťom bux.sk/Media klub. Kníhkupectvo Martinus sa teší vysokej dôvere zákazníkov.

8. Víťazom v kategórii Mastercard Obchodník pre dom, záhradu a chovateľov 2017 sa stalo OBI, na druhom mieste sa umiestnil HORNBACH a na treťom Super ZOO. Silnou stránkou reťazca je lojalita jeho zákazníkov.

9. Cenu Mastercard Obchodník s nábytkom a bytovými doplnkami 2017 získala opäť IKEA. Na druhom mieste je JYSK a tretí sa umiestnil Merkury Market. IKEA v kategórii zvíťazila vďaka vysokej lojalite a dôvere zákazníkov.

Zvláštne ceny

Millennials Obchodník roka 2017

Mastercard inicioval vznik novej kategórie Millennials Obchodník roka 2017, pretože zákazníci v tejto vekovej kategórii (20–30 let) sú veľmi sledovaní samotnými obchodníkmi. Súčasne je veľký rozdiel medzi vnímaním obchodníkov u mladých respondentov v porovnaní s ostatnými. Do hodnotenia vstupovali preto obchodníci, ktorí sa v kategórii Millennialsumiestnili na 1.–3. mieste v jednotlivých odborových  kategóriách.  Víťazom sa potom stal obchodník, ktorý mal najväčší pozitívny rozdiel medzi hodnotením všetkými respondentami a mileniálmi – je ním New Yorker.

Cena verejnosti

V kategóriiMastercard Cena verejnosti 2017 zvíťazila spoločnosť Lidl Slovenská republika, rovnako ako v predchádzajúcich štyroch rokoch.Prvé miesto jej zabezpečilo 62 973 hlasov, na druhom mieste je dm drogerie markt s 46 191 hlasmi a Panta Rhei s 42 608 hlasmi na treťom mieste. Zákazníci hlasovali prostredníctvom internetových stránok www.obchodnik-roka.sk a SMS správ od 8. januára do 31. marca 2018. Do hlasovania sa zapojilo celkovo 111 442ľudí, 107 094 hlasovalo prostredníctvom internetových stránok a 4 348 poslalo súťažnú SMS. Celkovo hlasujúci udelili v ankete 871 662 platných hlasov.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov

Slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutočnilo 24. apríla 2018 v rámci konferencie Retail Summit v Bratislave.

Prehľad víťazov ocenení Mastercard Obchodník roka 2017

Absolútny víťaz - Martinus

Mastercard Obchodník s potravinami 2017 Lidl Slovenská republika
Mastercard Obchodník s drogériou a parfumériou 2017 dm drogerie markt
Mastercard Obchodník s odevmi 2017 Reserved
Mastercard Obchodník s obuvou 2017 Deichmann
Mastercard Obchodník so športovými odevmi a potrebami 2017 Sportisimo
Mastercard Obchodník s elektronikou 2017 NAY
Mastercard Obchodník s knihami 2017 Martinus
Mastercard Obchodník pre dom, záhradu a chovateľov 2017 OBI
Mastercard Obchodník s nábytkom a bytovými doplnkami 2017 IKEA
Mastercard Millennials Obchodník roka 2017 New Yorker
Mastercard Obchodník roka 2017 – Cena verejnosti Lidl Slovenská republika

Prehľad výsledkov hlasovania v kategórii Mastercard Cena verejnosti 2017

Zdroj: www.obchodnik-roka.sk, graf zobrazuje prvých 15 miest

V prípade záujmu o ďalšie informácie kontaktujte, prosím:

Ogilvy Public Relations:

Lucie Pavlů, tel. +420 602 302 502, e-mail: lucie.pavlu@ogilvy.com

Milan Kříž, tel. +420 602 266 316, e-mail: milan.kriz@ogilvy.com

Generálny partner